PHOENIX DACTYLIFERA L. – datlovník pravý / datľovník

Česká jména: daktyle (Hájek 1562, Zalužanský 1592), daktylový strom (Veleslavín 1598), prsták obecný (Presl 1848), datlovník pravý (Mareček 1999)
Čeleď: Arecaceae – arekovité

Phoenix dactylifera

Rozšíření: Pravděpodobně Přední Asie, území historické Mezopotámie. Je pěstován v řadě subtropických oblastí světa, přesto je rozšíření omezeno především na arabské země Asie a Afriky, méně často se objevuje i v suchých oblastech Severní Ameriky, Austrálie a jižní Afriky. Jako dekorativní rostlina se vysazuje i v subtropickém pásmu Evropy a Makaronésie.

Ekologie: Roste v oblastech vyznačujících se vysokou teplotou a nízkou vzdušnou vlhkostí, tedy především v oblastech polopouštních až pouštních, vždy však s dostatkem spodní vody.

Phoenix dactylifera

Popis: Jednokmenná dvoudomá palma, s kmenem až 30 m vysokým, pokrytým zbytky řapíků již odumřelých listů, na vrcholu s listy, které jsou rozložené, zpeřené, lístky čárkovitě kopinaté. Samčí květy v květenstvích vyrůstajících z úžlabí listů, samičí z latovitých květenstvích. Plodem je jednosemenná peckovice se sladkou dužninou.

Využití: Jedná se o prastarou kulturní rostlinu, její listy slouží jako krycí materiál i palivo, plody se konzumují čerstvé i sušené (také se z nich vyrábí sirup a med), vegetační vrcholy se upravují jako zelenina, ze samčích květů se získává „palmové víno“. Zároveň se tato palma pěstuje jako okrasná rostlina – a to hned v několika stovkách odrůd.

Phoenix dactyliferaPhoenix dactylifera
Phoenix dactylifera
Phoenix dactylifera
Phoenix dactylifera

Fotografovali Ladislav Kovář, dne 27. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, Funchal); Věra Svobodová, dne 9. 2. 2023 (Omán, Misfat al Abriyyin).