Syn.: Phoenix hanceana Naudin, Phoenix humilis Royle ex Becc., nom. illeg., Phoenix pusilla Lour., nom. illeg., Phoenix pygmaea Raeusch., nom. inval.
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Phoenix loureiroi
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie, kde roste od východní Indie a Nepálu přes Bangladéš, Barmu, Thajsko, Laos a Kambodžu po Vietnam, jižní Čínu (provincie Kuang-si, Chaj-nan, Kuang-tung, Fu-ťien) a Tchaj-wan, také na Filipínách.
Ekologie: Stanovištěm jsou otevřené borové lesy nebo travnaté plochy, často na dunách nebo příkrých svazích. Dobře snáší vypalování. Vystupuje do nadmořské výšky kolem 1700 m.
Phoenix loureiroi
Popis: Drobnější dvoudomá palma, roste jednotlivě nebo v trsech; může být bezkmenná nebo kmeny dorůstají výšky 1–6 m a 20–40 cm v průměru, bývají pokryté zbytky listových bází. Listy jsou zpeřené, až 2 m dlouhé; řapík je kolem 40 cm dlouhý; listové pochvy jsou vláknité, červenohnědé; čepel tvoří 40–130 párů čárkovitých, nepravidelně rozestavených lístků, z nichž prostřední jsou 20–50 cm dlouhé a 1–2,3(–4) cm široké, na líci i rubu obvykle stejnobarvé. Samčí květenství je přímé, latovité, až 65 cm dlouhé; kališní lístky jsou srostlé, číškovité, 1,3–2 mm dlouhé, s 3 krátkými cípy; korunní lístky jsou podlouhlé, 4–6 mm dlouhé, žlutobílé; tyčinek je 6, řidčeji 9. Samičí květenství je rovněž přímé a latovité, později ohnuté, až 2 m dlouhé, kalich tvoří 1,5–2 mm dlouhou číšku; koruna je 2–2,5 mm dlouhá, růžově oranžová. Plody jsou vejcovité až obvejcovité peckovice až 1,8 cm dlouhé a 0,9 cm široké, za zralosti černé, modročerné nebo tmavě purpurové, mezokarp je moučnatý, nasládlý.
Využití: Listy mají v domácnostech všestranné využití, vyrábějí se z nich např. košťata. Vzrostné vrcholy se pojídají jako zelenina a plody se konzumují jako ovoce.
Poznámka: Bezkmenné typy jsou dosti často zaměňovány s druhem Phoenix acaulis, který roste zřejmě jen v severní Indii a v Nepálu. Pod tímto jménem je druh uveden i v seznamu rostlin národního parku Popa Mountain.
João de Loureiro (1717–1791) byl portugalský jezuita, který se na misijních cestách po Indii (Goa), Číně (Macao) a Indočíně intenzivně věnoval také botanice: z jeho pera pochází Flora cochinchinensis, první květena dnešní jižní části Vietnamu.
Phoenix loureiroi
Phoenix loureiroiPhoenix loureiroi
Phoenix loureiroi
Phoenix loureiroi
Phoenix loureiroi
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich dne 30. 3. 2017 (Barma, Popa Mountain National Park).