Syn.: Agaricus gluinosus Lindgr., Agaricus floccifer Berk. et Broome, Agaricus lentus Pers., Agaricus lentus Pers. var. lentus, Dryophila lenta (Pers.) Quél., Flammula floccifera (Berk. et Broome) Sacc., Flammula lenta (Pers.) P. Kumm., Gymnopilus lentus Pers. Murrill, Hebeloma glutinosum (Lindgr.) Sacc., Pholiotina lenta (Pers.) Singer – plaménka hlínožlutá
Čeleď: Strophariaceae Singer et A. H. Sm. – límcovkovité
Pholiota lenta
Rozšíření: Je rozšířená v mírném pásmu severní polokoule.
Ekologie: Vyrůstá hojně v dubnu až květnu a říjnu až prosinci na trouchnivějícím dřevu listnáčů i jehličnanů, na rozkládajícím se listí, jehličí i kůře, v lesích i mimo les. Vyrůstá jednotlivě, ve skupinách i v malých trsech.
Pholiota lenta
Popis: Klobouk má průměr 2–8 cm, v mládí je polokulovitý s podvinutým okrajem, později vyklenutý až plochý se zvednutým okrajem. Povrch klobouku je lepkavý, za vlhka slizký, v mládí s rozptýlenými bělavými vláknitými šupinami, s bílými vločkami vela na okraji, barvu má bělavou, našedlou, na středu béžovou až béžově hnědou. Lupeny jsou připojené nebo s malým zoubkem, zpočátku bělavé, později olivově žluté, žlutohnědé až světle šedohnědé. Třeň je vysoký 4–10 cm, 4–12 mm tlustý, válcovitý, nahoře je bělavý, plstnatě vláknitě šupinkatý s pomíjivou pavučinovitou prstenovitou zónou, v dospělosti vláknitý s béžovou až světle šedohnědou barvou, na bázi je hnědavý, někdy mírně rozšířený. Dužnina je pevná, vůně je nevýrazná, chuť slabě ředkvová. Výtrusný prach je hnědý, výtrusy žlutohnědé, protáhle elipsoidní, hladké, 5,5–7 × 3,5–4,5 µm velké.
Pholiota lentaPholiota lenta
Pholiota lenta
Záměny: Podobné jsou šupinovka hnědočervená (Pholiota lubrica) s oranžovým až hnědočerveným středem klobouku, vzácnější šupinovka elegantní (Pholiota elegans) se žlutým až oranžově okrovým středem a šupinovka gumovitá (Pholiota gummosa) s olivově zbarvenými šupinkami.
Využití: Je jedlá, nepříliš kvalitní.
Pholiota lenta
Fotografováno dne 29. 11. 2009 (u Roztok).