PHORMIUM COLENSOI Hook. f. – lenovník

Syn.: Phormium cookianum Le Jol., Phormium forsterianum Hook., Phormium hookeri Gunn
Česká jména: lenovník (Presl 1846, Mareček 1999)
Čeleď: Asphodelaceae – kopíčkovité

Phormium colensoi

Rozšíření: Endemit Nového Zélandu. V rámci rodu se rozlišují dva druhy, oba jsou novozélandské.

Ekologie: Druh je na hlavních ostrovech souostroví poměrně hojný, roste v oblasti od pobřežních útesů až po horské svahy, především na vlhčích stanovištích.

Phormium colensoi

Popis: Vytrvalá rostlina trsovitého habitu vyrůstající z podzemního oddenku. Listy jsou mečovité, přímé, zhruba 1–2 m dlouhé, jsou kožovité, ale mají sklon k vadnutí. Latovitě rozvětvené květenství vykvétá na stvolech až 2 m dlouhých, květy jsou 2,5–4 cm dlouhé, trubkovité, 6četné, srostlé jen u báze, oranžové nebo žluté, vrcholky korunních lístků jsou zřetelně nazpět zahnuté, tyčinky z květu vyniklé. Kvete od února do dubna. Plodem jsou až 10(–20) cm dlouhé, nicí a spirálovitě zkroucené tobolky.

Phormium colensoi
Phormium colensoi

Záměny: Na Novém Zélandu roste ještě další druh tohoto rodu Phormium tenax, jehož květenství vykvétá na stvolech až 5 m vysokých, jeho květy jsou v zásadě červené a tobolky vzpřímené, nezkroucené. Jeho květenství (na rozdíl od P. colensoi) výrazně přerůstá nad tuhé listy.

Využití: V kultuře se objevuje v řadě odrůd, které se vzájemně odlišují délkou listů, výškou stvolu i barevnou pestrostí listů. Listy druhu Phormium tenax (pravděpodobně však i dosti podobného druhu P. colensoi) využívali původní obyvatelé Nového Zélandu k výrobě pevných textilních vláken.

Phormium colensoi
Phormium colensoi

Fotografovaly Jindra Dubská, v listopadu 2008 (Nový Zéland); Věra Svobodová, ve dnech 9. 12. 2011 (Nový Zéland, Kaikoura) a 11. 12. 2011 (NP Tongariro).