Čeleď: Rhamnaceae Juss. – řešetlákovité
Phylica pubescens
Rozšíření: Roste pouze v květenné říše Capensis na území provincie Western Cape v Jihoafrické republice, a to v prostoru od Kapského poloostrova po městečko Albertinia.
Ekologie: Biotopem je formace fynbos na pískovcích, ale i vápencích, na živinami chudých půdách v oblasti s mediteránním klimatem s převažujícími zimními dešti a letním srážkovým propadem. Dává přednost suchým stanovištím na plošinách a v dolních částech svahů, v nadmořských výškách do 550 m. Kvete na podzim a v zimě.
Phylica pubescens
Popis: Přímý, prutovitě rozvětvený keř dorůstající výšky 1,2–2 m. Listy jsou drobné, střídavé, úzké, téměř jehlicovité, chlupaté. Na koncích větví se tvoří květenství, podepřené zveličenými, nápadně odstále chlupatými, světlými čárkovitými listeny; květy jsou nenápadné, úžlabní, drobné, pětičetné; kalich je pěticípý; bílé korunní lístky jsou protažené a mají hnědé špičky; tyčinek je 5; gyneceum má spodní trojpouzdrý semeník. Plodem je kulovitá, zelená, později hnědnoucí tobolka, otevírající se 3 chlopněmi; semena nesou masíčko.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu flóry Jihoafrické republiky (2009) figuruje ve skupině druhů vyžadujících pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Rod Phylica patří v nejjižnější Africe mezi druhově velmi rozrůzněné skupiny; je odtud známo celkem asi 130 druhů z celkových skoro 190. Mimo Capensis se další druhy vyskytují v přilehlých částech kontinentu, ale i na okolních ostrovech: na Madagaskaru (snad jen Phylica emirnensis), Réunionu a Mauriciu (Phylica nitida) a na subantarktických ostrovech Tristan da Cunha a Amsterdam (Phylica arborea).
Phylica pubescens
Phylica pubescensPhylica pubescens
Phylica pubescens
Phylica pubescens
Phylica pubescens
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kirstenbosch National Botanical Garden).