PHYSALIS PERUVIANA L. – mochyně peruánská / machovka peruánska

Syn.: Alkekengi pubescens Moench, Boberella peruviana (L.) E. H. L. Krause, Physalis chenopodifolia Lam., Physalis esculenta Salisb., Physalis latifolia Lam., Physalis peruviana var. latifolia (Lam.) Dunal, Physalis puberula Fernald, Physalis tomentosa Medik.
Česká jména: mochyně peruánská (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: machovka peruánska (Dostál 1950)
Čeleď: Solanaceae – lilkovité

Physalis peruviana

Rozšíření: Druh pochází z tropické oblasti Jižní Ameriky (Peru, Kolumbie, Venezuela, Ekvádor, Chile). Na počátku 19. století byl dovezen prvními osadníky do jižní Afriky – oblasti mysu Dobré naděje, brzy poté do Austrálie. Postupně se rozšířil téměř do všech mírných oblastí světa (např. Indie, Nový Zéland, Tichomoří, Makaronésie, Británie, Karibik, ostrov Tristan da Cunha). V některých zemích tropického a subtropického pásma se stal důležitou zemědělskou plodinou. Snadno zplaňuje, na některých místech je invazivním plevelem. U nás se pěstuje v zahradách, vzácně i zplaňuje (např. Praha).

Ekologie: Ve své domovině roste ve vlhkých podhorských lesích a jejich okrajích v nadmořské výšce 450–2000 m. Druh je pěstován v tropických a subtropických zahradách, zplaňuje podél cest a potoků, na mýtinách a na kultivovaných plochách, od pobřeží po výšky kolem 900 m. Může tvořit husté houští, které vytlačuje původní vegetaci.

Physalis peruviana

Popis: Vytrvalá, řídce větvená bylina s dřevnatějící bází. Lodyha je přímá, 30–100 cm vysoká, celá rostlina je hustě pokrytá žláznatými odstálými chlupy až 1 mm dlouhými. Listy střídavé, s řapíkem 1–4 cm dlouhým, vejčité, zašpičatělé, na bázi srdčité, asi 6–15 cm dlouhé a 4–10 cm široké. Květy o průměru 1,5–2 cm vyrůstají jednotlivě v paždí listů, jsou stopkaté, kalich podlouhle zvonkovitý, pýřitý, za plodu zveličený, až 5 cm dlouhý, 10žebrý. Koruna kolovitá, lem 5cípý, žlutá s purpurově hnědými skvrnami na bázi. Plodem je elipsoidní bobule, 1,5–2,5 cm dlouhá, lepkavá, žlutá.

Záměny: Evropská mochyně židovská (Alkekengi officinarum) má kalich i plody ve zralosti sytě oranžové nebo červené, její květy jsou bílé. Podobnější jihoamerická a u nás též zplaňující mochyně pýřitá (Physalis pubescens) je rostlinou jednoletou, je celkově menší, zelený kalich za plodu má 5 křídlatě vystouplých hran.

Physalis peruviana
Physalis peruviana

Využití: Plody mají příjemně aromatickou navinulou chuť, jsou ideální do ovocných salátů, koláčů, k přípravě džemů. V rozloženém kalichu, který je obklopuje, jsou dekorativní oblohou exotických dezertů. Plody obsahují polyfenoly a karotenoidy s protizánětlivými a antioxidačními účinky, a melatonin, který může pomoci léčit nemoci neurodegenerativní onemocnění. Byla nalezena i sloučenina s protirakovinnými účinky. V lidovém léčitelství se Physalis peruviana používá při léčbě rakoviny, leukémie, malárie, astmatu, hepatitidy, zánětu kůže a revmatismu, účinky ale nebyly dosud klinicky potvrzeny.

Poznámka: K rodu Physalis je v současnosti započítáváno 95 druhů (POWO 2022).

Physalis peruviana

Fotografováno dne 17. 11. 2010 (Réunion, Cirque de Mafate).