PICEA PUNGENS Engelm. – smrk pichlavý / smrek pichľavý

Syn.: Abies menziesii var. parryana André, Picea parryana (André) Sarg., Pinus parryana (André) Voss
Česká jména: smrk pichlavý (Klika 1953, Kubát 2002)
Slovenská jména: smrek pichľavý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Pinaceae Spreng. ex F. Rudolphi – borovicovité

Picea pungens

Rozšíření: Druh severoamerických Skalistých hor, jeho areál se táhne od státu Idaho na severu až po Arizonu a New Mexico na jihu. Do kultury byl uveden v roce 1862, pěstuje se na mnoha místech Severní Ameriky, ale i Evropy a Asie. K nám se dostal poprvé v roce 1910. Druh je morfologicky poměrně proměnlivý, v kultuře jej najdeme v řadě kultivarů, které se odlišují habitem, větvením koruny i zabarvením jehlic.

Ekologie: Roste v horských lesích, v nadmořských výškách od 1800 až do 3000 m.

Picea pungens

Popis: Vždyzelený strom až 50 m vysoký, s kmenem dosahujícím až 150 cm v průměru, korunou široce kuželovitou a borkou šedohnědou, brázditou. Větve jsou od kmene odstálé až lehce svěšené, v oddálených přeslenech, letorosty jsou žlutohnědé, většinou lysé. Pupeny jsou oranžovohnědé, 6–12 mm široké, na vrcholu zaokrouhlené až špičaté. Jehlice jsou 1,6–3 cm dlouhé, srpovitě zahnuté, v průřezu 4hranné, tuhé, zelené až modrozelené, na vrcholu ostře špičaté, vyrůstají dokola větviček. Šišky jsou válcovité, (5–)6–11(–12) cm dlouhé, světle hnědé, šupiny jsou eliptické, 15–22 mm dlouhé a 10–15 mm široké, ohebné, papírovité.

Využití: Oblíbená dekorativní dřevina parků i větších zahrad, poměrně nenáročná, navíc odolná vůči exhalacím. Vysazuje se do půd propustných, mírně vlhkých. Bývá vysazován i do lesních porostů.

Poznámka: Tento druh smrku je rostlinným symbolem amerických států Colorado a Utah.

Picea pungensPicea pungens
Picea pungens
Picea pungens
Picea pungens
Picea pungens

Fotografováno dne 11. 9. 2016 (Česko, zámecký park Jílemnice).