PIMELEA GNIDIA (J. R. Forst. et G. Forst.) Willd. – leskokeř zmožanový

Syn.: Banksia gnidia J. R. Forst. et G. Forst., Cookia gnidia (J. R. Forst. et G. Forst.) J. F. Gmel., Passerina gnidia (J. R. Forst. et G. Forst.) L. f., Pimelea crosby-smithiana Petrie
Česká jména: leskokeř (Berchtold et Presl 1823)
Čeleď: Thymelaeaceae – vrabečnicovité

Pimelea gnidia

Rozšíření: Endemický druh Nového Zélandu, vyskytuje se na obou hlavních ostrovech, na Severním ostrově především v jeho jižní části, na Jižním ostrově v jeho části severní a jihozápadní.

Ekologie: Roste v lesních lemech a křovinaté vegetaci skal, sutí, vřesovišť, morén i horských údolí, v pásmu od nížin až do subalpínského stupně.

Pimelea gnidia

Popis: Bohatě větvený keř dosahující výšky 100–150 cm, s větvemi vystoupavými, tmavě červenohnědými. Listy jsou jen krátce řapíkaté, podlouhlé, kopinaté až vejčité, (8–)15–20(–25) mm dlouhé a 4–6(–10) mm široké, kožovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, lysé, s vyniklou střední žilkou. Květenství je podepřeno vejčitými listeny, které jsou zhruba 12 mm dlouhé a 6 mm široké; květenství je terminální, (8–)15–20(–30)květé; květy jsou vonné, kalich je trubkovitý, se 4 cípy, které jsou bílé až narůžovělé, vně chlupaté, jinak lysé, trubka je 8–12 mm dlouhá, cípy jsou podlouhlé až úzce vejčité, asi 4 mm dlouhé; tyčinky jsou pouze 2, čnělka je z květu vyniklá. Plod je vejcovitý, asi 3 mm dlouhý.

Poznámka: Rod Pimelea je početný, v současnosti se k němu řadí asi 130 druhů, které se vyskytují v Austrálii, na Papui-Nové Guineji, Novém Zélandu i dalších tichomořských ostrovech. Jen na Novém Zélandu roste asi 35 zástupců tohoto rodu, přičemž všechny tyto druhy jsou endemické, značně diverzifikovaný je však tento rod především v Austrálii.

Pimelea gnidia
Pimelea gnidia
Pimelea gnidia

Fotografoval Mário Duchoň, dne 4. 1. 2017 (Nový Zéland, South Island, Kahurangi National Park).