PINUS PINASTER Aiton – borovice přímořská / borovica

Syn.: Pinus corteana Beissn., nom. inval., Pinus detritis Carrière, nom. inval., Pinus glomerata Salisb., nom. illeg., Pinus halepensis var. maritima Loudon, Pinus helenica K. Koch, nom. inval., Pinus lemoniana Benth., Pinus maritima Lam., nom. illeg., Pinus minor Loudon, nom. inval., Pinus monspeliensis Salzm. ex Duval-Jouve, nom. inval., Pinus neglecta H. Low ex Gordon, nom. inval., Pinus nigrescens Ten., Pinus nova-zelandica Lodd. ex G. Don, nom. inval., Pinus sancta-helenica Loudon ex Carrière, nom. inval., Pinus scarina Steud., nom. inval., Pinus syrtica Thore
Čeleď: Pinaceae Spreng. ex F. Rudolphi – borovicovité

Pinus pinaster

Rozšíření: Západomediteránní druh s oceanickou tendencí. V Evropě roste od Portugalska a Španělska přes Francii (na pobřeží Biskajského zálivu jsou nejrozsáhlejší souvislé porosty v celém areálu) do Itálie, vyskytuje se rovněž na Baleárských ostrovech, Korsice, Sardinii, Sicílii a na Maltě. V severní Africe roste od Maroka po Tunisko. V dalších evropských zemích se vysazuje (a místy i zplaňuje), a to jak východně od přirozeného výskytu, tak v oceanických územích západní Evropy (dosti daleko k severu např. ve Velké Británii). Zplanění bylo zaznamenáno i na jiných kontinentech (v Argentině, jižní Africe a v Austrálii).

Ekologie: Tvoří čisté nebo smíšené porosty na různých, převážně kyselých substrátech (včetně kyselých písků), řidčeji i na dolomitech nebo hadcích. Vystupuje až do nadmořské výšky 1300 m.

Pinus pinaster

Pinus pinaster

Popis: Strom až 40 m vysoký, s kmenem dorůstajícím 1,2(–1,8) m v průměru a většinou široce kuželovitou korunou; borka je oranžová až hnědá, často velmi hluboce rozbrázděná, ve stáří tmavne. Jehlice vyrůstají ve svazečcích po 2, jsou tuhé, 10–25 cm dlouhé a 1–2 mm široké, na vrcholu jsou hrotité, s 2–18 pryskyřičnými kanálky, pochvy na bázi jsou asi 2 cm dlouhé. Šišky vyrůstají jednotlivě, jsou téměř přisedlé, kuželovité, 8–22 cm dlouhé a 5–8 cm široké, ve zralosti kaštanově hnědé, obvykle se otvírají teprve druhým rokem; semenné šupiny jsou tlusté, apofýzy jsou kosníkovité, 1–1,6 cm dlouhé a 1,8–2,65 cm široké, se silným příčným kýlem, pupek je výrazný, jehlancovitý a hrotitý. Semena jsou elipsoidní, 7–8 mm dlouhá a asi 5 mm široká, leskle černohnědá, s křídlem 2–3 cm dlouhým, snadno opadavým.

Využití: Lesnicky významný strom s kvalitním dřevem, z její pryskyřice se získává terpentýn. Je vysazována jako okrasná dřevina, zejména v mrazuprostých územích s temperátním klimatem. Rovněž se využívá v různých doplňcích stravy: uvádí se příznivý účinek na pleť, cesty dýchací, ale i jako afrodisiakum.

Pinus pinaster
Pinus pinaster

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 13. 10. 2015 (Portugalsko, Parque Natural da Ria Formosa).