PISUM SATIVUM L. – hrách setý / hrach siaty

Syn.: Pisum arvense L., Pisum commune Clavaiud
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Pisum sativum

Rozšíření: Hrách setý je velmi stará kulturní rostlina, která je rozšířená téměř po celém světě. Původní je snad v Mediteránu, na Blízkém východě, v severovýchodní Africe (Etiopie). Nejstarší semena tohoto druhu byla nalezena v Maďarsku a pocházejí z mladší doby kamenné.

Ekologie: U nás hrách přechodně zplaňuje a vyskytuje se tak – kromě polí a zahrádek – na rumištích a skládkách.

Pisum sativumPisum sativum

Pisum sativum

Popis: Jednoletá bylina s přímou a vystoupavou či popínavou lodyhou. Ta je 30–120 cm dlouhá, dutá, sivá nebo žlutozelená. Listy mají 1–3 páry lístků a jsou zakončené větvenou úponkou. Palisty bývají velké, srdčité a objímavé, cca 3–7 cm dlouhé, někdy s červenými skvrnami. Vejčité lístky jsou přisedlé či krátce řapíčkaté, 1,5–6 cm dlouhé a 1–3,5 cm široké. Květy nevoní. Kalich je zvonkovitý a lysý, koruna bílá nebo namodralá či narůžovělá. Plodem jsou lusky s 3–10 semeny. Kvete od června do srpna.

Využití: Pěstuje se v mnoha odrůdách. Nezralé lusky se využívají jako zelenina, zralá semena jsou oblíbenou a hojně využívanou luštěninou. Hrách se využívá i na zelené hnojení. V minulosti byl však hrách i významnou rostlinou magickou.

Pisum sativum

Fotografováno v průběhu roku 2009 (Česko, Morava, Liptál, rostliny pocházejí z kultury).