PITTOSPORUM TOBIRA (Thunb.) W. T. Aiton – slizoplod

Syn.: Euonymus tobira Thunb.
Česká jména: slizoplod (Presl 1846)
Čeleď: Pittosporaceae R. Br. – slizoplodovité

Pittosporum tobira

Rozšíření: Pochází ze severního Tchaj-wanu, ostrovů Rjúkjú a jižního Japonska, původní areál zasahuje i do jižní části Korejského poloostrova. S pěstovanými rostlinami se lze setkat v subtropických oblastech celého světa, hojně např. ve Středozemí, na Azorských ostrovech, ve střední Číně a v Kalifornii, může i zplaňovat.

Ekologie: Roste na křovinatých stráních v nízkých nadmořských výškách, často nad pobřežím. Je vázán na subtropické klima.

Pittosporum tobira

Popis: Keř nebo malý stromek dorůstající výšky až 6 m. Listy vyrůstají na koncích větví, jsou střídavé, vydrží po 2 vegetační sezóny, mají asi 2 cm dlouhý řapík a obvejčitou až obkopinatou čepel dlouhou 4–9 cm a širokou 1,5–4 cm, která je kožovitá, temně zelená, lesklá, celokrajná a podvinutá, na vrcholu tupá. Na koncích větviček se vytváří chocholičnaté až okolíkaté květenství; květy jsou pětičetné, vonné; kališní lístky mají kopinaté, 3–4 mm dlouhé cípy; korunní lístky jsou volné, obkopinaté, 1–1,2 cm dlouhé, bílé, posléze žloutnoucí; andreceum tvoří dohromady 5 tyčinek, z nichž některé mají zkrácené nitky a nefunkční prašníky; gyneceum srůstá ze 3 plodolistů a tvoří svrchní semeník. Plody jsou kulovité, poněkud žebernaté tobolky o průměru asi 1,2 cm, otvírající se 3 chlopněmi; semena jsou početná, červená.

Využití: Okrasná dřevina ozdobná listem i vonným květem.

Pittosporum tobira
Pittosporum tobira
Pittosporum tobira
Pittosporum tobira

Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 16. 4. 2008 (Itálie, Gargano, Vieste – květy); Naďa Gutzerová, ve dnech 4. 10. 2011 (Chorvatsko, Šolta, obec Stomorska – plody), 15. 2. 2014 (Španělsko, Barcelona); Vít Grulich, dne 15. 5. 2011 (Turecko, Antalya).