Syn.: Plantago stricta Schousb., Psyllium strictum Mirb.
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Plantago afra var. stricta
Rozšíření: V rámci šířeji pojatého druhu Plantago afra se v jižní části areálu objevují výrazněji odlišné rostliny. Najdeme je od severní Afriky (popsány byly z Maroka), zasahují i na Kanárské ostrovy, dále do hor ve východní Africe až po Tanzánii, a snad i dále na Blízký východ.
Ekologie: Jako plevel na polích nebo úhorech, rovněž na narušených místech na pastvinách, podél cest apod. Ve východní Africe roste v nadmořské výšce 1800–4200 m.
Plantago afra var. stricta
Popis: Drobná až velmi drobná jednoletá bylina, dorůstá výšky 5–20 cm, lodyha je většinou žláznatě nebo nežláznatě chlupatá. Listy jsou vstřícné, přisedlé, čárkovité, 1,5–8 cm dlouhé a jen 1–2 mm široké, většinou celokrajné. Květenství jsou stopkaté, elipsoidní nebo téměř kulovité strbouly, vyrůstající na koncích větví v horní části lodyhy; květy jsou velmi drobné, 4četné; kalich je vytrvalý, suchomázdřitý, se zašpičatělými cípy; korunní cípy jsou blanité, kopinaté, špičaté; tyčinky jsou 4, prodloužené, s žlutavými prašníky; čnělka je dlouhá, nese jednoduchou bliznu. Plodem je vejcovitá 2pouzdrá tobolka, obsahuje 2 semena.
Plantago afra var. stricta
Plantago afra var. stricta
Fotografováno dne 31. 10. 2014 (Etiopie, Simien Mountains, Bwahit).