PLANTAGO MARITIMA subsp. CILIATA Printz – jitrocel přímořský brvitý / skorocel prímorský brvitý

Syn.: Plantago salsa Pallas, Plantago neumannii Opiz in Bercht. et Opiz, Plantago maritima subsp. salsa (Pallas) Soják, Plantago maritima subsp. neumannii (Opiz) Tzvelev
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité

Plantago maritima

Plantago maritima

Rozšíření: Poddruh jitrocele přímořského (Plantago maritima), který se vyskytuje v oblasti od střední Evropy přes Ukrajinu, Kavkaz, Malou Asii, Írán až na Sibiř a do Mongolska.
V Česku jej najdeme jen v severozápadních Čechách a na jižní Moravě.

Ekologie: Roste na slaných až poloslaných loukách, na jaře mokrých, v létě vysychavých půdách.

Popis: Vytrvalá bylina s vícehlavým oddenkem a přízemní růžicí listů, listy masité, kopinaté až čárkovité, 3–5žilné, stvoly přímé nebo vystoupavé, 15–30 cm vysoké, oblé, přitiskle chlupaté, klasy válcovité, 5–15x delší než široké, kalich hluboce členěný, cípy krátce brvité, korunní cípy vejčité, tupě špičaté, tyčinky delší než koruna, nitky bělavé, prašníky žlutavé. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Lokalit s výskytem tohoto druhu značně ubylo, zcela například vymizel ve středních Čechách. Proto patří ke kriticky ohroženým taxonům naší květeny (C1t), ve stejné kategorii podléhá i ochraně podle zákona (§1). Na Slovensku je zranitelný a chráněný (VU/§).

Plantago maritimaPlantago maritima

Fotografováno dne 8. 8. 2004 (Česko, Morava, Podyjí, Sedlec).