Syn.: Coleus praetermissus Bullock et Killick, Germanea punctata (L. f.) Poir., Ocimum punctatum L. f.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Plectranthus punctatus
Rozšíření: Těžiště areálu leží v horách východní Afriky, kde roste v Etiopii, dále pravděpodobně v Keni, Ugandě, Rwandě, Burundi a ve východním pohraničí Konga. Izolovaný výskyt je znám z Kamerunu a z ostrova Bioko. Není však vyloučeno, že informace o výskytu v některých zemích (jakož např. dále i na Madagaskaru) se týkají blízce příbuzného druhu Plectranthus edulis.
Ekologie: Roste na okrajích křovin a lesních porostů, také na narušené půdě podél cest, na okrajích polí a pastvin i kolem potoků. Lokality leží v nadmořských výškách 1350–3200 m.
Plectranthus punctatus
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř vysoká 15–75 cm; stonky jsou bíle plstnaté a zejména v horní části odstále fialově chlupaté. Listy jsou vstřícné, dolní krátce řapíkaté, horní přisedlé, čepel je vejčitá, až 5 cm dlouhá a 3 cm široká, na bázi klínovitá, mělce a jemně vroubkovaná, tupá, hustě krátce bíle chlupatá a s drobnými tečkovitými žlázkami. Květenství je až 10 cm dlouhé, zejména v dolní části přerušované; květní stopky jsou kratší než kalichy; kalich je zvonkovitý, 5–7 mm dlouhý, žláznatý a odstále fialově chlupatý, horní pysk je celistvý, vejčitý, zuby dolního pysku jsou kopinaté; koruna je pyskatá, 4–10 mm dlouhá, modrá, korunní trubka je nálevkovitá, horní pysk je nevelký, široce obvejčitý, plochý, vroubkovaný a chlupatý, dolní pysk je mnohem delší, člunkovitě vydutý, dlouze chlupatý; tyčinky jsou 4, ukryté v dolním pysku; bliznu tvoří 2 stejná ramena. Plody jsou zploštěle kulovité nebo elipsoidní tvrdky.
Plectranthus punctatus
Plectranthus punctatus
Plectranthus punctatus
Plectranthus punctatus
Plectranthus punctatus
Fotografováno dne 5. 11. 2013 (Etiopie, masiv Abuna Yosef, Ad Medhame Allem).