Syn.: Acronia bothros (Luer) Luer, Zosterophyllanthos bothros (Luer) Szlach. et Kulak
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Pleurothallis bothros
Rozšíření: Pochází ze Střední Ameriky, vyskytuje se pouze v Kostarice v národních parcích Guanacaste, Rincón de la Vieja, v oblasti Monteverde a snad i v národním parku Barbilla.
Ekologie: Epifytická rostlina, roste na zamechovaných kmenech stromů v deštných nebo mlžných lesích v nadmořské výšce 1000–1750 m.
Popis: Drobná trsnatá vytrvalá bylina, lodyhy dorůstají délky 5–20 cm. List je jediný, vodorovný, vejčitý, 5–9 cm dlouhý a 2–4 cm široký, na bázi srdčitý. Květy jsou jednotlivé, světle zelené, tvoří svazečky; květní stopky jsou asi 5 mm dlouhé; vnější hřbetní okvětní lístek je eliptický, 5,5–7 mm dlouhý a 2,5–3,8 mm široký, trojžilný; dva postranní vnější okvětní lístky srůstají v podobný vejčitý útvar 5–6 mm dlouhý a 3,5–5,5 mm široký; vnitřní okvětní lístky jsou podlouhlé, 4–4,5 mm dlouhé a 0,8–1,2 mm široké, zelené, celokrajné, na vrcholu špičaté; pysk je kopinatý, 3–3,5 mm dlouhý a asi 2,5 mm široký, tupý; sloupek je kratičký, válcovitý. Plody jsou tobolky.
Ohrožení a ochrana: Stejně jako ostatní orchideje podléhá úmluvě CITES o obchodu s přírodninami.
Poznámka: V rámci rodu Pleurothallis patří do skupiny druhů se svazečky květů; od dosti podobného Pleurothallis ruscifolia se liší tupě špičatými, nikoli prodlouženě zašpičatělými vrcholy vnějších okvětních lístků.
Pleurothallis bothrosPleurothallis bothros
Pleurothallis bothros
Pleurothallis bothros
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 21. a 22. 2. 2009 (Kostarika, Monteverde, v kultuře).