Syn.: Cantharellus crispus Pers., Cantharellus crispus Pers. var. crispus, Merulius crispus (Pers.) Pers., Merulius fagineus Schrad., Plicatura crispa (Pers.) Rea, Plicatura faginea (Schrad.) P. Karst., Scytinotus crispus (Pers.) Spirin et Zmitr., Trogia crispa (Pers.) Fr., Trogia crispa (Pers.) Fr. var. crispus, Trombetta crispa (Pers.) Kuntze – měkkouš bukový
Čeleď: Atheliaceae Jülich – kornatečkovité
Plicaturopsis crispa
Rozšíření a ekologie: Roste po celý rok na mrtvém dřevu listnáčů, především buků, bříz a lísek, častěji jej najdeme v horských oblastech. Vyrůstá na kmenech a větvích ve skupinách nebo řadách.
Popis: Plodnice mají tvar mušle nebo vějíře s podvinutým okrajem, jsou přisedlé nebo spojené se substrátem kratičkým výstředným třeněm. Klobouky mají v průměru 0,5–2 cm, čerstvé jsou měkké a pružné, vysušené jsou křehké. Povrch je jemně plstnatý, barvy bělavé, okrové, šedohnědé až červenohnědé v soustředných pásech. Rouško tvoří žilnaté lišty připomínající lupeny. Jsou vidličnatě rozvětvené, vzájemně pospojované, zvlněné. V mládí mají bílou barvu s modrým nádechem, později jsou šedavé, u okraje světlejší. Výtrusný prach je bílý.
Záměny: Je nezaměnitelný tvarem plodnic a hlavně žilnatými lištami rouška.
Poznámka: Je nejedlý.
Plicaturopsis crispa
Plicaturopsis crispaPlicaturopsis crispa
Plicaturopsis crispa
Fotografováno dne 9. 11. 2008 (Roztoky, Tiché údolí).