Syn.: Conyza carolinensis Jacq. , Conyza cortesii Kunth, Pluchea cortesii (Kunth) DC.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Pluchea carolinensis
Rozšíření: Od jižní Floridy a Mexika přes Antily a Střední Ameriku po Venezuelu. Druh byl zavlečen i na Tchaj-wan, souostroví Rjúkjú a pacifické ostrovy (Havajské ostrovy, Francouzská Polynésie, Kiribati, Mariany, Marshallovy ostrovy, Nová Kaledonie, Tonga, Vanuatu).
Ekologie: Roste v sezónně zaplavovaných lesích, duboborových lesích, v suchých savanách, na mayských zříceninách, podél silnic, na stanovištích dotčených lidskou činností, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2500 m. Kvete po celý rok.
Pluchea carolinensis
Popis: Aromatický keř, 1–4(–5) m vysoký, s četnými postranními větvemi. Listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické až obvejčité nebo vejčité, 4–15 cm dlouhé a 1,5–6 cm široké, na líci jemně chlupaté nebo lysé, na rubu jemně chlupaté, slabě žláznaté, na bázi klínovité, většinou celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé. Úbory v široké terminální latě, 15 × 20 cm; stopky 4–10 mm dlouhé; úbor 6–8 mm dlouhý, zákrov je zvonkovitý až polokulovitý, asi 4,5 mm dlouhý a 8–10 mm široký, zákrovní listeny ve 3–4 řadách, chlupaté, někdy slabě žláznaté, olysávající, vnější jsou vejčité, 2–2,5 × 2 mm, na vrcholu zakulacené, vnitřní čárkovité, 3–4,5 × 1–1,5 mm, chlupaté; okrajové samičí květy jsou nitkovité, koruna 3,5–4 mm dlouhá, načervenalá až purpurová, vnitřních funkčně samčích květů je 5–15 (nebo i více), jejich koruna je trubkovitá, 4–5 mm dlouhá, načervenalá, jemně žláznatá. Plodem jsou nažky, 0,5–1 mm dlouhé, s chmýrem.
Využití: Používá se v tradiční medicíně – do aromatických koupelí, ke snížení horečky, na zmírnění bolesti v krku a žaludečních bolestí, na obklady ran a vředů, také jako analgetikum a při léčbě malárie. Angličtina uštědřila této dřevině působivé národní jméno Cure-for-all.
Poznámka: K tomuto rodu se řadí asi 80 druhů, které se vyskytují v Africe, jihovýchodní Asii, Austrálii, na pacifických ostrovech i v Severní a Jižní Americe.
Pluchea carolinensis
Pluchea carolinensis
Pluchea carolinensis
Pluchea carolinensis
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 3. 2. 2015 (Guatemala, San Pedro) a 20. 2. 2015 (Belize, Orange Walk).