POROPHYLLUM RUDERALE (Jacq.) Cass.

Syn.: Cacalia ruderalis (Jacq.) Sw., Kleinia ruderalis Jacq., Porophyllum ellipticum var. ruderale (Jacq.) Urb.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Porophyllum ruderale

Rozšíření: Druh Severní i Jižní Ameriky, jehož areál se táhne od jižní Arizony, jihozápadního Texasu, severního Mexika a Antil přes celou Střední Ameriku, Venezuelu, Guyany, Peru, severní Bolívii a Brazílii (Amazônia, Caatinga, Cerrado, Mata Atlântica, Pampa, Pantanal) až do severní Argentiny a Uruguaye. Objevuje se i na Galapážských ostrovech, kde zřejmě není původní, byl zaznamenán i v severovýchodní Austrálii, na Jávě a Sumatře.

Ekologie: Roste v poloopadavých lesích, křovinách, v pobřežní vegetační formaci restinga, rovněž v sekundární vegetaci, na stanovištích dotčených lidskou činností, při okrajích polí a cest.

Porophyllum ruderale

Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, 15–150 cm vysokou, bohatě větvenou, zelenou či červeně naběhlou, někdy i šedozelenou, lysou. Listy jsou vstřícné nebo střídavé, řapíkaté, vejčité, eliptické nebo obvejčité, na bázi klínovité, na okraji zvlněné až chobotnaté, lysé, často šedozelené. Květenství je chocholičnaté, složené z úborů; zákrovy jsou válcovité, 13–22 mm dlouhé; listeny jsou čárkovité, špičaté, lysé, šedozelené, žláznaté; trubkovitých květů je 30–60, koruny jsou nazelenalé až purpurové, 10–13 mm dlouhé. Plodem je nažka, 7–12 mm dlouhá, s chmýrem 7–11 mm dlouhým.

Využití: V jihoamerické kuchyni se používá tato rostlina jako koření zvané quillquiña či bolívijský koriandr (z botanického hlediska nemá samozřejmě s koriandrem nic společného). Používá se především do pikantních omáček a polévek, kterým dodává charakteristickou chuť.

Poznámka: Rod Porophyllum zahrnuje zhruba 28 druhů ze Severní i Jižní Ameriky.

Porophyllum ruderale
Porophyllum ruderale

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 1. 2016 (Venezuela, Sierra Nevada de Mérida, okolí obce Los Nevados).