Španělsko, Pyreneje, Parque Natural Posets-Maladeta

Přírodní park Posets-Maladeta leží ve střední části Pyrenejí ve španělské Aragonii. Zahrnuje dva nejvyšší masivy Pyrenejí (Posets a Maladeta) a údolí Benasque, Estós a Vallibierna. Území bylo vyhlášeno přírodním parkem v roce 1994. Rozkládá se na ploše 33 440,6 ha a jeho nadmořská výška se pohybuje od 1500 m v údolí po 3404 m (Pico de Aneto, nejvyšší vrchol Pyrenejí).

Parque natural Posets-Maladeta

Tato vysokohorská krajina s ledovcovými údolími, kary a stovkami horských jezer je jedním z nejdůležitějších vysokohorských ekosystémů na Pyrenejském poloostrově. Některé ledovce stále přetrvávají: Aneto v masivu Maladeta a Llardana v masivu Posets. Masiv Posets je složen z břidlic a vápence na žulovém podkladu, masiv Maladeta je z granodioritu.
Největším údolím Benasque protéká řeka Ésera s četnými vodopády. Vody Ésery mají pozoruhodný osud: řeka pramení v masivu Maladeta, je přítokem řeky Cinca, která se vlévá do řeky Ebro, a ta odvádí vodu do Středozemního moře. Ale nedaleko od pramenů, v údolí Benasque, se Ésera setkává s krasovým závrtem Forau d’Aigualluts (také Trou de Toro), kde část vody z řeky mizí. Až v roce 1931 bylo potvrzeno, že podzemní tok asi po čtyřech kilometrech vychází zpět na povrch až v údolí Aran v řece Garonne, která se vlévá do Atlantiku.

Parque natural Posets-Maladeta

V parku lze rozlišit zhruba tři vegetační stupně. Montánní stupeň – v nadmořské výšce 900 až 1700 m – je oblastí listnatých lesů a borovice lesní. Mezi významnými druhy dřevin jsou dub pýřitý (Quercus pubescens) se zimostrázem vždyzeleným (Buxus sempervirens), dub letní (Quercus robur), buk lesní (Fagus sylvatica), topol osika (Populus tremula), líska obecná (Corylus avellana) a jasan ztepilý (Fraxinus excelsior).

Parque natural Posets-Maladeta

Subalpínský stupeň – v nadmořské výšce 1700 až 2300 m – tvoří porosty kolem horní hranice lesa s jedlí bělokorou (Abies alba) a borovicí pyrenejskou (Pinus uncinata). V podrostu těchto jehličnanů roste pěnišník Rhododendron ferrugineum, lýkovec jedovatý (Daphne mezereum) a borůvky (Vaccinium myrtillus), s doprovodem náprstníků Digitalis lutea a Digitalis purpurea, dále koniklec alpinský (Pulsatilla alpina), žluťucha orlíčkolistá (Thalictrum aquilegiifolium) a podbělice alpská (Homogyne alpina). Na slunných stanovištích převládají jalovec obecný (Juniperus communis), medvědice lékařská (Arctostaphylos uva-ursi) a Echinospartum horridum.

Parque natural Posets-Maladeta

V alpínském stupni – asi od 2200 m n. m. – les mizí a ustupuje vysokohorským loukám. Porost ovlivňuje kromě výšky i orientace svahů a údolí, typ substrátu, vlhkost, vystavení větru, výsledkem je množství mikroprostředí s charakteristickou flórou, a tak mimořádná rozmanitost rostlinných druhů. Přírodní park obývá přibližně 2000 druhů rostlin, z toho asi 100 endemických druhů.

Parque natural Posets-Maladeta

Z bylin se v dolní části údolí Benasque objevují např. prvosenka pomoučená (Primula farinosa), hvozdík Dianthus hyssopifolius, hledíček Chaenorhinum origanifolium, třezalka Hypericum richeri, mochna Potentilla alchimilloides, ožanka Teucrium pyrenaicum, orlíček Aquilegia pyrenaica, zvonek Campanula cochleariifolia, hořce Gentiana verna a Gentiana acaulis, větrnice narcisokvětá (Anemonastrum narcissiflorum), řebčík Fritillaria pyrenaica a lomikámen Saxifraga umbrosa.

Parque natural Posets-Maladeta

Na suchých loukách a v křovinách roste vedle zimostrázu vždyzeleného (Buxus sempervirens) např. muchovník oválný (Amelanchier ovalis), zimolezy Lonicera xylosteum a Lonicera pyrenaica, huseníky Arabis pauciflora a Arabis turrita, vítod Polygala nicaeensis, jehlice Ononis aragonensis, vičenec Onobrychis supina, len Linum narbonense, lněnka Thesium pyrenaicum a kokrhel Rhinanthus mediterraneus.

Parque natural Posets-Maladeta

Na vápencových stanovištích dětelník pryskyřičnatý (Bituminaria bituminosa), metel Aphyllanthes monspeliensis, ožanka hroznatá (Teucrium botrys), zběhovec trojklaný (Ajuga chamaepitys), lnice alpská (Linaria alpina); na sutích a skalnatých stanovištích pyrenejský zvonek Campanula speciosa, šišák Scutellaria alpina, Dioscorea pyrenaica, mochna Potentilla alchimilloides, dryádka osmiplátečná (Dryas octopetala), lýkovec vonný (Daphne cneorum), výše vrby Salix reticulata a Salix pyrenaica, protěž Leontopodium alpinum, lomikámen Saxifraga oppositifolia, pochybky Androsace villosa a Androsace pyrenaica.

Parque natural Posets-Maladeta

Na vlhkých stanovištích se najde endemická Ramonda myconi, hojník Sideritis hyssopifolia, mochna Potentilla nivalis, lomikámen Saxifraga longifolia, mákovník velšský (Meconopsis cambrica), Saxifraga clusii, hruštice jednostranná (Orthilia secunda), jednokvítek velekvětý (Moneses uniflora); v rašeliništích suchopýry Eriophorum agustifolium a Eriophorum latifolium, rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia) a tučnice Pinguicula grandiflora.
Ve vyšších polohách roste kupříkladu hořec Gentiana alpina, silenka bezlodyžná (Silene acaulis), netřesk horský (Sempervivum montanum), lepnice alpská (Bartsia alpina), čípek objímavý (Streptopus amplexifolius) a narcis bílý (Narcissus poëticus).

Parque natural Posets-Maladeta

V parku Posets-Maladeta roste i množství zástupců čeledi vstavačovitých: vemeník zelenavý (Platanthera chlorantha), pětiprstka žežulník (Gymnadenia conopsea), prstnatec zelený (Dactylorhiza viridis), vstavač bledý (Orchis pallens), vstavač osmahlý (Neotinea ustulata), prstnatec bezový (Dactylorhiza sambucina), prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), bradáček vejčitý (Listera ovata), běloprstka Pseudorchis albida.

Parque natural Posets-Maladeta

Fotografovali Věra Svobodová a Josef Jordán, dne 16. 7. 2015.