POTENTILLA SUPINA L. – mochna nízká / nátržník poliehavý

Syn.: Argentina supina (L.) Lam., Chamaephyton supinum (L.) Fourr., Comarum supinum (L.) Alef., Fragaria supina (L.) Crantz, Potentilla prostrata Haenke ex Pohl, Tridophyllum supinum (L.) Greene
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Potentilla supina

Rozšíření: Druh je rozšířen téměř po celém světě – severní a jižní Afrika, Asie a Severní Amerika. V Evropě chybí pouze ve Španělsku a na ostrovech. U nás se vyskytuje spíše v teplejších oblastech od nížin po vrchoviny.
V tomto obrovském areálu je rozlišováno několik poddruhů, kromě nominátního poddruhu (na našich snímcích) jsou to ještě Potentilla supina subsp. aegyptiaca, subsp. caspica, subsp. costata, subsp. paradoxa.

Ekologie: Mochna nízká roste na březích a obnažených dnech rybníků, zaplavovaných místech, rumištích, návsích okrajích cest a zamokřených místech. Kvete od června do září.

Popis: Jednoletá i víceletá 5–60 cm vysoká bylina. Lodyha poléhavá až přímá, odstále pýřitá. Listy řapíkaté, čepel zpeřená, u přízemních a nejhořejších listů 3četná, lysá až řídce chlupatá. Lístky obvejčité nebo podlouhlé, 0,5–2 cm dlouhé, 0,4–1,5 cm široké, zubaté. Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listenů. Kalich odstále chlupatý, po odkvětu nazpět ohnutý. Korunní lístky žluté, 2–3 mm dlouhé. Plodem je nažka.

Potentilla supinaPotentilla supina
Potentilla supina

Fotografováno dne 3. 6. 2006 (Česko, Čechy, Kamýk nad Vltavou).