POTENTILLA VERNA L. – mochna jarní / nátržník Tabernamontanov

Syn.: Dynamidium vernum (L.) Fourr., Fragaria verna (L.) Crantz, Potentilla neumanniana Rchb., Potentilla tabernaemontani Asch.
Česká jména: mochna jarní (Kubát 2002)
Slovenská jména: nátržník Tabernamontanov (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Potentilla tabernaemontani

Rozšíření: Západní Evropa (včetně Velké Británie), střední Evropa, jižní Skandinávie, východní Pobaltí, vzácně zasahuje do východní Evropy a Rumunska. V ČR roste v termofytiku a mezofytiku, výjimečně zasahuje do oreofytika.

Ekologie: Suchá travnatá místa, zvláště s nezapojenou vegetací, kamenité stráně, meze, okraje luk, lesů a cest, písčiny. Kvete od dubna do května.

Potentilla tabernaemontani

Popis: Vytrvalá bylina. Z růžic přízemních listů vybíhají plazivé výběžky, řídce olistěné, s delšími články, zakončené dceřinou růžicí. Lodyhy postranní, přitiskle nebo odstále chlupaté, s 1–2 malými, 3–5četnými listy. Přízemní listy jsou dlanitě 5–7četné, prostřední lístek je klínovitý, klínovitě obvejčitý, někdy úzce prodloužený. Zářezy jsou mělké nebo hluboké, zuby tupé nebo ostré. Lístky jsou na rubu zelené, lysé nebo přitiskle krátce chlupaté, chlupy přitisklé nebo šikmo poodstálé, jednoduché, nepříliš husté, na bázi bez krátkých štětinek. Květenství je až osmikvěté, volné. Květy dosahují 0,7–2,0 cm v průměru, kalich je odstále chlupatý, někdy žlaznatý, korunní lístky jsou žluté, 5–8 mm dlouhé. Prašníky jsou 0,5–1 mm dlouhé, čnělka je po celé délce stejně silná, 1,5–1,8 mm dlouhá. Plody jsou světle hnědé.

Variabilita: Variabilita druhu je velká, projevuje se zvláště ve tvaru a zubatosti lístků.

Záměny: Mochna jarní patří do poměrně komplikované druhové skupiny, do níž ve středoevropské květeně náleží ještě mochna písečná (Potentilla incana) a Potentilla filiformis. Oba druhy se liší přítomností hvězdovitých chlupů, u první s hustými pravidelnými paprsky, u druhé s řídkými paprsky často nestejně dlouhými. Jiným podobným druhem je mochna sedmilistá (Potentilla heptaphylla), která je statnější, přímější a zejména na listech nápadně odstále chlupatá; tomuto druhu se také velmi podobá i mochna Crantzova (Potentilla crantzii), která však má dvouřadě uspořádané palisty pod růžicemi listů a ve střední Evropě roste jen v alpinské vegetaci a na speciálních hadcových stanovištích.

Poznámka: Latinské jméno mochny jarní prošlo v nedávné době krkolomnými přemety. Dlouhou dobu se používalo Linnéovo jméno Potentilla verna, ale ukázalo se, že se ve skutečnosti toto jméno vztahuje k druhu Potentilla crantzii. Proto se hledalo nejstarší jméno, které se pro náš druh jednoznačně vztahuje: byla to zejména jména P. neumanniana a P. tabernaemontani, které používá i Klíč ke květeně ČR (Kubát 2002). V poslední době ale Mezinárodní botanický kongres schválil pro tento druh konzervaci jména P. verna, což však třeba znamenalo např. vyloučení originální položky v Linnéově herbáři.

Potentilla verna
Potentilla verna
Potentilla verna

Fotografováno ve dnech 26. 4., 14. 5., 17. 5. 2013 (Česko, Čechy, Slatiňany, Škrovád, Lezník).