Syn.: Prasophyllum pauciflorum Colenso
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Prasophyllum colensoi
Rozšíření: Endemický druh Nového Zélandu, vyskytuje se na obou hlavních ostrovech, Stewartově ostrově i Chathamských ostrovech, rovněž na subantarktických Aucklandových ostrovech.
Ekologie: Roste terestricky na loukách a pastvinách, v křovinaté vegetaci i lesních lemech, v pásmu od mořského pobřeží až do hor. Kvete od listopadu do února.
Prasophyllum colensoi
Popis: Vytrvalá bylina s vejcovitou hlízou a lodyhou přímou, 10–25(–40) cm dlouhou. List je jediný, bazální, úzce kopinatý, 10–30 cm dlouhý, na vrcholu špičatý. Květenství je hroznovité, 5–20květé; květy jsou žlutozelené až načervenale zelené, bez resupinace, dorsální vnější okvětní lístek je vejčitý, asi 5 mm dlouhý, postranní lístky jsou delší a užší, na vrcholu špičaté; vnitřní okvětní lístky jsou kratší než lístky vnější, širší; pysk je zhruba stejně dlouhý, vejčitý, celokrajný až zvlněný. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Mezinárodní ochranu tomuto druhu garantuje obchodní úmluva CITES.
Poznámka: K rodu Prasophyllum je v současnosti řazeno zhruba 130 druhů, většina z nich roste v Austrálii, dva druhy se objevují na Novém Zélandu.
Prasophyllum colensoiPrasophyllum colensoi
Fotografoval Mário Duchoň, dne 12. 1. 2017 (Nový Zéland, South Island, Tasman District, Glenhope, Lookout Range).