Pojem „invaze“ se v dnešní době už vůbec nemusí týkat jen násilného vpádu cizích vojsk. V botanice i zoologii se v současnosti užívá pro označení nebývale silného příchodu nepůvodních druhů rostlin i živočichů. Je šokujícím faktem, že za posledních 25 let se například zvýšil počet zavlečených rostlin trojnásobně. Mnohé z nich představují pro nás značné riziko – jedny se neomezeně šíří do krajiny a vytlačují původní, mnohdy vzácné a ohrožené druhy rostlin, druhé zase výrazně zvyšují riziko silných alergií.
Český Brod
Je tedy nejvyšší čas seznámit s problematikou rostlinných invazí co nejširší veřejnost. Proto připravila Přírodovědná společnost se svým internetovým magazínem BOTANY.cz – a za finanční podpory magistrátu Hlavního města Prahy – velkou akci, která si klade za cíl zmapovat alienní druhy na pražských nádražích. Popularizační akce však nemůže zůstat jen u odborného floristického průzkumu, výsledky je potřeba i sdělit lidem. A tak jsme naplánovali řadu přednášek. S první z nich jsme zavítali do Praze blízkého Českého Brodu, na její organizaci se podílelo i českobrodské Městské kulturní a informační centrum a zdejší pobočka Strany Zelených. Přednášku vedl náš webový kolega a předseda Přírodovědné společnosti Pavol Eliáš.
Přednáška
Ve čtvrtek 9. října 2008 jsme se tedy sešli v českobrodském MKIC. A abychom místním nepovídali jen o Praze, vzali jsme je hned na společnou floristickou vycházku do ulic Českého Brodu. Účastníci přednášky si tak mohli přímo na ulici prohlédnout rostliny, které se v posledních desetiletích začaly v jejich okolí výrazně prosazovat. Prošli jsme náměstí, okolí městských hradeb, zavítali i k nákupní zóně. Největší pozornost účastníků přitáhly bytely (Kochia scoparia), kustovnice cizí (Lycium barbarum) a samozřejmě statné a silně invazivní křídlatky (Reynoutria japonica).
Přednáška
Následně jsme se přesunuli do Informačního centra, kde akce pokračovala přednášku. Po obecném úvodu a seznámení se s nejzákladnějšími invazivními druhy jsme si prohlédli na fotografiích i rostliny zaznamenané v uplynulém týdnu přímo v okolí Českého Brodu.
Přednáška
Podobné přednášky budou pokračovat, příště se snad setkáme i u vás.