Syn.: Primula nivalis var. macrophylla (D. Don) Pax, Primula purpurea Royle, Primula stuartii var. purpurea (Royle) Watt
Čeleď: Primulaceae Vent. – prvosenkovité
Primula macrophylla
Rozšíření: Charakteristický himálajský druh vyskytující se v oblasti od Afghánistánu, Pákistánu a severu Indie až po Nepál, Bhútán a jihozápadní Tibet. Dosti variabilní druh, rozlišuje se několik infraspecifických taxonů.
Ekologie: Roste na travnatých vysokohorských svazích, na vlhkých loukách a v mokřinách, ve skalních štěrbinách, v nadmořské výšce od 4000 do 5200 m. Kvete od června do srpna.
Primula macrophylla
Popis: Vytrvalá, poměrně statná bylina, s krátkým oddenkem. Listy v přízemní růžici, s řapíkem křídlatým a čepelí kopinatou až obkopinatou, 4–25 × 0,5–4,5 cm, na rubu pomoučenou, na bázi klínovitou, celokrajnou nebo zubatou, obvykle podvinutou. Stvol je 10–25 cm vysoký, terminální okolík je 5 až mnohokvětý; listeny jsou kopinaté, 1–3,5 cm dlouhé; kalich je trubkovitý, 0,8–1,5 cm dlouhý, jeho cípy jsou kopinaté; koruna je řepicovitá, dosahuje až 2 cm v průměru, je nachová, purpurová až fialová, korunní trubka je 9–12 mm dlouhá. Plodem je tobolka, 1–1,3 cm dlouhá.
Primula macrophyllaPrimula macrophylla
Primula macrophylla
Primula macrophylla
Primula macrophylla
Fotografoval Jindřich Houska, dne 28. 7. 2013 (Indie, Ladakh, v údolí z Murabaku do Lasermo La).