Syn.: Disporum hookeri (Torr.) G. Nicholson, Disporum oreganum (S. Watson) Howell, Disporum oreganum (S. Watson) W. T. Mill., Disporum parvifolium (S. Watson) Britton, Disporum trachyandrum (Torr.) Britton, Lethea oregana (S. Watson) Farw., Prosartes oregana S. Watson, Prosartes parvifolia S. Watson, Prosartes trachyandra Torr.
Čeleď: Liliaceae Juss. – liliovité
Prosartes hookeri
Rozšíření: Roste v pacifické části Severní Ameriky od Britské Kolumbie po Kalifornii, zasahuje od pobřeží až do Skalistých hor v Albertě, Montaně, Idaho a Oregonu; zcela izolovaná lokalita leží daleko na východ v Michiganu.
Ekologie: V podrostu mezických a vlhčích smíšených nebo jehličnatých lesů na středně úživných místech; snáší zastínění a vystupuje až do nadmořských výšek 2000 m.
Prosartes hookeri
Popis: Vytrvalá bylina se silným krátce plazivým oddenkem; lodyhy jsou přímé, řídce větvené, 0,3–1 m vysoké, krátce chlupaté. Listy jsou střídavé, přisedlé, vejčité až kopinaté, 3–9(–14) cm dlouhé a 1,5–5 cm široké, lysé nebo zejména na žilkách krátce brvité, na bázi často asymetrické, srdčité nebo zaokrouhlené, na okraji kratičce chlupaté, na vrcholu dlouze zašpičatělé. Stopkaté trojčetné květy vyrůstají po 2–3(–4); okvětí je volné, zvonkovité, 8–18 mm dlouhé, krémově bílé až zelenobílé, okvětní lístky jsou zašpičatělé, ven vyhnuté; tyčinek je 6; gyneceum srůstá ze 3 plodolistů a má svrchní semeník. Plodem je žlutá nebo sytě červená, vejcovitá nebo obvejcovitá, 8–16 mm dlouhá bobule, na vrcholu se zobákovitě prodlouženou bází čnělky; semena jsou v počtu 4–6.
Poznámka: Variabilita rostlin spočívá především v míře odění listů a poměru délky okvětí a tyčinek, je vymezováno několik vnitrodruhových taxonů.
Prosartes hookeri
Prosartes hookeri
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 7. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island: Goldstream Provincional Park).