Syn.: Encyclia campylostalix (Rchb. f.) Schltr., Epidendrum campylostalix Rchb. f., Pollardia campylostalix (Rchb. f.) Withner et P. A. Harding, Pseudencyclia campylostalix (Rchb. f.) V. P. Castro et Chiron
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Prosthechea campylostalix
Rozšíření: Roste na malé části Střední Ameriky, areál se rozkládá ve střední a východní Kostarice a zasahuje i do Panamy.
Ekologie: Epifytická rostlina, provází velmi vlhké mlžné stálezelené tropické lesy v nadmořských výškách 1400–2500 m. Květy jsou často opylovány vlastním pylem.
Popis: Volně trsnatá, poněkud sivá bylina, pahlízy jsou vejcovité až téměř kulovité, 3–11 cm dlouhé a 2–4 cm široké, zploštělé. List na vrcholu pahlízy bývá jediný (vzácně 2), je eliptický, 7–25 cm dlouhý a 2,8–7 cm široký. Květenství je koncový hrozen nebo lata 15–35 cm dlouhá; květy postrádají resupinaci, v případě autogamie zůstávají polootevřené; vnější i vnitřní okvětní lístky jsou čokoládově hnědé nebo tmavočervené, se zelenavými liniemi, vnější jsou čárkovitě kopinaté, 1,6–2,3 cm dlouhé a 3–4,5 mm široké, vnitřní jsou poněkud užší; pysk je nehetnatý, nehet je 8–9 mm dlouhý, smetanově bílý nebo světle žlutý, čepel je nevýrazně trojlaločná, 8–9,5 mm dlouhá, bílá, postranní laloky jsou 2,5–4 mm dlouhé, podlouhlé, tupé, prostřední lalok je obvejčitý až téměř okrouhlý, 4–6,5 mm široký; sloupek je dosti dlouhý. Plody jsou tobolky.
Ohrožení a ochrana: Druh chrání úmluva CITES o obchodu s přírodninami.
Prosthechea campylostalix
Prosthechea campylostalix
Fotografovala Alena Vydrová, dne 2. 3. 2009 (Kostarika, Jardin Botanico Lankester, v kultuře).