Syn.: Anacheilium cochleatum (L.) Hoffmanns., Encyclia cochleata (L.) Dressler, Encyclia lancifolia (Pav. ex Lindl.) Dressler et G. E. Pollard, Epidendrum cochleatum L., Epidendrum lancifolium Pav. ex Lindl., nom. inval., Phaedrosanthus cochleatus (L.) Kuntze
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Prosthechea cochleata
Rozšíření: Druh Střední Ameriky a severu Jižní Ameriky – od Floridy a Mexika přes Honduras, Kostariku, Panamu a Antily po Francouzskou Guyanu, Surinam, Guyanu, Venezuelu, Kolumbii a Ekvádor.
Ekologie: Roste epifyticky i terestricky v tropických lesích a mokřinách, na kmenech stromů i skalách, v nadmořských výškách od 100 do 1350 m. Kvete od října do března. V kultuře často kvete po celý rok.
Prosthechea cochleata
Popis: Vytrvalá bylina až 60 cm vysoká. Pahlízy jsou vejcovité až vřetenovité, obvykle protáhlé, zploštělé, 3–15 × 1–3,5 cm; listy 1–3, kopinaté, 5–40 × 1–6 cm. Květenství je hroznovité, vzácněji latnaté, stopkaté, chudokvěté, až 45 cm dlouhé, na bázi s 1 nebo 2 toulci; květy bez resupinace, zelené až žlutozelené, s nafialovělými skvrnami při bázi; vnější i vnitřní okvětní lístky jsou podobné, úzce kopinaté, 25–35 × 3–6 mm, pysk je tmavě purpurový, okrouhle srdčitý, 13–18 × 11–27 mm, na bázi bělavý, s výraznými fialovými žilkami. Plodem je 3pouzdrá tobolka, 2–4 cm dlouhá.
Ohrožení a ochrana: Druh je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Poznámka: Prosthechea cochleata je národní květinou Belize.
Prosthechea cochleata
Prosthechea cochleata
Prosthechea cochleata
Prosthechea cochleata
Fotografovali Jindřiška Vančurová, ve dnech 18. a 21. 2. 2015 (Belize: Xunantunich a Lamanai), Alena Vydrová a Vít Grulich, 2. 3. 2009 (Kostarika, Jardín Botánico Lankester).