PROTEA MUNDII Klotzsch – protea

Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité

Protea mundii

Rozšíření: Roste v Jihoafrické republice v provinciích Western a Eastern Cape. Areál se táhne v horských masivech od skupiny Kogelberg až po pohoří Tsitsikamma a Winterhoek.

Ekologie: Nejčastěji roste v přechodech mezi formací fynbos do afromontánního lesa v prostředí budovaném kyselými pískovci, které postrádají dostatek živin, v nadmořské výšce 200–1300 m. Na rozdíl od řady druhů rodu se většina lokalit tohoto druhu vyskytuje na lokalitách s vyššími srážkovými úhrny a méně drastickým letním propadem. Květy jsou opylovány ptáky; hlavním vektorem šíření je vítr. Vůči ohni je druh citlivý.

Protea mundii

Popis: Velký stálezelený, bohatě rozvětvený keř nebo stromek dorůstající výšky až 8(–12) m. Listy jsou střídavé, přisedlé, eliptické až kopinaté, 6–8 cm dlouhé, sytě zelené, olysávající, na bázi klínovité až zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu tupé. Květenství se vytváří na koncích větví, je obráceně kuželovité, 6,5–8 cm dlouhé a 4–6,5 cm široké; zákrovní listeny jsou vejčité, bílé nebo růžové, přitiskle hedvábitě chlupaté, vnitřní jsou na okraji výrazně bíle brvité; okvětí je srostlé jen na bázi; čnělky jsou delší než zákrov, 5,5–6,5 cm dlouhé, bílé nebo růžové, lysé, na vrcholu s úzkým nosičem pylu. Plody jsou chlupaté nažky.

Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) figuruje mezi druhy vyžadujícími pozornost (LC).

Protea mundii
Protea mundii
Protea mundii

Fotografováno dne 17. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Knysna, Outeniqua Mountains, okolí Diepwalle).