Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Protea speciosa
Rozšíření: Endemit jihozápadu provincie Western Cape v Jihoafrické republice, kde roste od Kapského poloostrova po městečko Bredasdorp.
Ekologie: Provází křovitou vegetaci fynbos na kyselých písčitých substrátech. Květy jsou opylovány ptáky. Tento druh je poměrně odolný vůči vypalování, snadno regeneruje z pupenů na bázi kořenové hlavy; plody si udržují velmi dlouhou klíčivost a z plodenství se dostávají teprve po ohni.
Protea speciosa
Popis: Statný stálezelený keř dorůstající výšky 1,5–2 m; kmínek může dosahovat průměru až 60 cm; větve jsou křivolaké. Listy jsou střídavé, podlouhlé až obkopinaté, 9–16 cm dlouhé a 1–6 cm široké, kožovité, v mládí slabě chlupaté, olysávající, sivozelené, na bázi zúžené, s celistvým, nápadně ztloustlým žlutavým okrajem, na vrcholu nejčastěji zaokrouhlené. Květenství se tvoří na koncích větví, jsou válcovitá, 9–14 cm dlouhá a až 7 cm široká; zákrovní listeny jsou vejčité až podlouhlé, narůžovělé nažloutlé nebo nazelenalé, na špičce s úzkým hnědým okrajem, pod vrcholem s hustým, 1–1,5 cm dlouhým chomáčem sněhobílých nebo černohnědých chlupů (často jsou přítomny obojí nebo tmavé chlupy jsou nápadnější jen na nejvnitřnějších listenech); okvětí ukryté za zákrovem je bílé, hedvábitě chlupaté; 4 tyčinky jsou velmi krátké; čnělky z květenství nevyčnívají. Plody jsou drobné chlupaté nažky.
Ohrožení a ochrana: Ačkoli populace tohoto druhu jsou nepočetné, zdá se, že jsou stabilní, takže Červený seznam Jihoafrické republiky (2009) jej řadí do kategorie taxonů vyžadujících pozornost (LC – least threatened).
Protea speciosaProtea speciosa
Protea speciosa
Protea speciosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kirstenbosch National Botanical Garden).