Holantarctis – Novozélandská oblast – Provincie Ostrova lorda Howa

Skoro na polovině cesty mezi Austrálií a Novým Zélandem leží Ostrov lorda Howa (Lord Howe Island). Ačkoli je od Sydney vzdálen asi 700 km (zatímco od novozélandského Aucklandu je to zhruba dvojnásob), leží spolu s ostrovem Norfolk na stejné litosférické desce jako Nový Zéland a řadí se do Novozélandské oblasti Holantarctis. Jde o erodovaný zbytek sopky staré asi 7 000 000 let o rozloze 14,6 km2, přesto dosahuje nadmořské výšky 875 m. 23 km od hlavního ostrova se nachází podivuhodný útes Ballova pyramida, 1,1 km dlouhý a 0,3 km široký, který se vypíná do výšky 562 m. Roční průměr teplot dosahuje asi 19,5 °C; 1500 mm srážek zde spadne rovnoměrně v průběhu celého roku. Do poloviny 19. století ostrov nebyl obydlen.

Avicennia marina

Na mořském pobřeží jsou na bahnitých místech malé ostrůvky formace mangrove s druhy Avicennia marina (Acanthaceae) a Aegiceras corniculatum (Primulaceae), zatímco na písčinách rostou např. Ipomoea pes-caprae, Spinifex sericeus (Poaceae), Ficinia nodosa (Cyperaceae) a Lepidium howei-insulae (Brassicaceae). Na skalách ovlivněných slaným sprejem rostou Lobelia anceps (Campanulaceae) a Carpobrotus aequilaterus (Aizoaceae), výše na tato stanoviště navazují křoviny s Ochrosia elliptica (Apocynaceae), Lagunaria patersonia (Malvaceae), Myoporum insulare (Scrophulariaceae) a Melaleuca ericifolia (Myrtaceae).

Ostrovy pokrývá několik typů lesních porostů, v nichž dominují fíkovník Ficus columnaris (Moraceae), Drypetes lasiogyna (Putranjivaceae), Syzygium fullagarii (Myrtaceae), Chionanthus quadristamineus (Oleaceae), palma Howea forsteriana a pandán Pandanus forsteri, z lián je typická Parsonsia straminea (Apocynaceae).
Ve středních polohách převládají bohatě strukturované porosty s Cryptocarya gregsonii a palmami Howea belmoreana nebo Hedyscepe canterburyana, v podúrovni se stromovými kapradinami z rodu Cyathea (zejména Cyathea brevipinna) a mnoha epifyty, k nimž patří např. Tmesipteris tannensis (Psilotaceae) a Dendrobium gracilicaule (Orchidaceae).
Na skalnatých žebrech na ně navazují křoviny s Dodonaea viscosa. V dosahu nejvyšších vrcholů jsou nízké mlžné lesy s Zygogynum howeanum (Winteraceae) a Dracophyllum fitzgeraldii (Ericaceae). Na skalních teráskách Ballovy pyramidy se vyskytuje keř Melaleuca howeana (Myrtaceae).

Z ostrova je známo celkem 241 původních druhů. Velmi neobvyklý je vysoký stupeň endemismu, druhový dosahuje 43,6 % (105 taxonů), ale kromě toho je zde pět endemických rodů: Negria z podpětovitých (Gesneriaceae), hvězdnicovitá Lordhowea a Hedyscepe, Lepidorhachis a Howea, které patří mezi palmy (Arecaceae). Flóra má vztah k Novému Zélandu, což dokumentuje např. výskyt bobovité Carmichaelia exsul (Fabaceae) nebo Metrosideros nervulosa (Myrtaceae); vztahy k Austrálii jsou slabší. Pozoruhodná je přítomnost zmíněného zástupce starobylé čeledi Winteraceae; další druhy rodu Zygogynum se vyskytují na Madagaskaru, na severovýchodě Austrálie, na Nové Kaledonii a Vanuatu.

Calystegia soldanella

Z původních druhů této provincie na BOTANY.cz najdete:

Sousedící floristické provincie:

Ficus macrophylla subsp. columnaris

Fotografovali Ladislav Kovář, Věra Svobodová a Vít Grulich.