Nic se s tím nedá dělat – podzim je prostě pro většinu milovníků rostlin dobou zmaru, konce a loučení. Jediné pozitivum, které jsem já osobně ještě podzimu ochoten přiznat, je ohromující barevné hýření stromů. Uniformní zeleň listů je teď náhle vystřídána ohňostrojem barev snad ve všech odstínech malířské palety největších impresionistů.
Průhonice
A proto když naše webová kolegyně Gabriela Leugnerová (jinak botanička libereckého muzea a skvělá dendroložka) jednoho pochmurného podzimního večera ohlásila, že přijede o víkendu do Prahy, bylo hned jasné, že její návštěvu využijeme právě pro dendrologickou vycházku. No a kam jinam v této době v Praze zajít, než do známého dendrologického parku v Průhonicích. V jeho areálu bylo k roku 2006 vysázeno přesně 373 taxonů nahosemenných dřevin, k tomu 1 544 taxonů krytosemenných dřevin a navíc ještě 219 taxonů trvalek. Celkově to tedy činí 2 136 taxonů rostlin. Je nemyslitelné prohlédnout si tuto obrovskou sbírku dřevin v jediném dni. Naše procházka se chvílemi tedy spíše podobala běhu, avšak naše průvodkyně se v místním parku skvěle vyzná, takže nás upozorňovala vždy na nejzajímavější exempláře.
Průhonice
Hned u zámku nám Gabriela představila první perlu zdejší zahrady, totiž pozoruhodnou davidii listenovou (Davidia involucrata). A pak to šlo v rychlém sledu: očichali jsme si listy orixy japonské (Orixa japonica), barvami podzimu nás ozářil javor šedý (Acer griseum) a javor nikoský (Acer nikoense), perníkem zavoněl zmarličník japonský (Cercidiphyllum japonicum), stále ještě dokvétající kaliny a hortenzie nám připomněly uplynulé měsíce letošního léta, nové květy vilínu (Hamamelis virginiana) zas přislíbily, že snad i rok příští bude plný floristických radostí. Na břehu potoka jsme obdivovali statný dub bahenní (Quercus palustris) a nahovětvec dvoudomý (Gymnocladus dioicus), prohlédli jsme si indiánskou žvýkačku ambroň západní (Liquidambar styraciflua), speciální pozornost naší průvodkyně si vysloužily i japonská Stewartia pseudocamellia z čeledi čajovníkovitých a korejská fagara lentyškovitá (Fagara schinifolia).
Průhonice
Barvu v této roční době však mění i některé jehličnany, například pozoruhodná metasekvoje tisovcovitá (Metasequoia glyptostroboides) a tisovec dvouřadý (Taxodium distichum). Pevným bodem v tomto vesmíru barevných proměn zůstávají smrky, jedle a borovice, podrobněji nám Gabriela především představila severoamerickou borovici těžkou (Pinus ponderosa).
Průhonice
Průhonický park jsme si prohlíželi ve čtyřech, pak při večeři na Smíchově se k nám ještě přidali další dva weboví kolegové a také tajemnice naší spřátelené dendrologické sekce České botanické společnosti Jana Möllerová. Tímto se tedy toto podzimní setkání stalo prozatím nejpočetnějším setkáním členů redakce BOTANY.cz v dosavadní historii. A bylo to setkání plné radosti z poznání a skoro nekončící veselosti.
Průhonice
Exkurze se konala dne 20. října 2007.