Syn.: Padus serrulata (Lindl.) Sokolov, Cerasus serrulata (Lindl.) G. Don
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Prunus serrulata
Rozšíření: Východní Asie – Čína a Japonsko, dnes se pěstuje jako okrasná rostlina v mírném pásu a subtropech celé severní i jižní polokoule.
Popis: Opadavý keř nebo strom, 3–7 m vysoký s široce vejčitou až obvejčitou korunou. Kmen hnědý, slabě lesklý, hladký, větve lysé. Listy střídavé, řapíkaté, řapík 1,5–3 cm dlouhý, čepel nejprve červenohnědá, později zelená, 6–15 cm dlouhá a přibližně 6 cm široká, eliptická, vejčitá až obvejčitá, pilovitě zubatá, lysá až roztroušeně chlupatá. Květenstvím je krátký hrozen s 3–5 květy. Květy pravidelné, pětičetné, většinou plnokvěté, korunní lístky 6–15 mm dlouhé, bílé, růžové až světle červené. Plodem je nejprve červená, později černá kulovitá až vejčitá peckovice (v našich podmínkách neplodí). Kvete od dubna do května.
Poznámka: Sakura je pěstována v parcích, sadech nebo městských stromořadích jako dekorativní rostlina. Bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů, nejčastěji pěstovaný je kultivar ´Kanzan´, méně často i ´Hisakura´ nebo ´Kiku-shidare-sakura´.
V Japonsku je sakura jedním z nejvýznamnějších symbolů. Je pěstována na mnoha místech a velice často zobrazována např. na porcelánu nebo kimonech
Prunus serrulataPrunus serrulata
Prunus serrulataPrunus serrulata
Fotografováno dne 3. 5. 2006 (Praha, Malá Strana).