PSEUDOGNAPHALIUM ROSEUM (Kunth) Anderb. – protěž / plesnivček

Syn.: Gnaphalium nitens Willd. ex Spreng., Gnaphalium oblanceolatum Greenm., Gnaphalium roseum Kunth
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Pseudognaphalium roseum

Rozšíření: Druh Střední Ameriky, jeho areál se táhne od severního Mexika až po západní Panamu, patrně se vyskytuje i v Kolumbii. Na severu zasahuje až do nejjižnější části americké Kalifornie, kde je však jeho původnost nejistá, pravděpodobně sem byl zavlečen.

Ekologie: Roste v lemech horských lesů a v křovinách, zasahuje až do párama, často i na stanovištích narušovaných lidskou činností, obvykle v nadmořských výškách nad 1000 m, na sekundárních stanovištích se může objevovat i níže. Kvete od března do června.

Pseudognaphalium roseum

Popis: Jednoletá až vytrvalá bylina, s lodyhou vystoupavou až přímou, 50–200 cm dlouhou, vlnatě plstnatou, nežláznatou. Listy jsou poloobjímavé, po lodyze nesbíhavé, čárkovité, podlouhle kopinaté až obkopinaté, střední lodyžní listy jsou 3–7 cm dlouhé a 0,6–2 cm široké, na okraji zvlněné, vlnatě plstnaté, později na líci olysalé. Květenství je terminální, jednotlivé úbory vyrůstají v poměrně velkém chocholíku; zákrov je zvonkovitý, 4–4,5 mm dlouhý, zákrovní listeny vyrůstají v 5–6 řadách, jsou vejčité až podlouhle vejčité, lesklé, často bělavé či nažloutlé, avšak někdy i růžové až nahnědlé, lysé; květy jsou asi 3 mm dlouhé, žluté. Plodem je nažka.

Pseudognaphalium roseum
Pseudognaphalium roseum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 3. 2014 (Panama, Volcán Barú).