Syn.: Gynoxys berlandieri DC., Gynoxys fragrans Hook., Pseudogynoxys berlandieri (DC.) Cabrera, Pseudogynoxys hoffmannii (Klatt) Cuatrec., Senecio chenopodioides Kunth, Senecio confusus Britten, Senecio rothschuhianus Greenm., Senecio skinneri Hemsl.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Pseudogynoxys chenopodioides
Rozšíření: Druh pochází z amerického kontinentu z oblasti od Mexika na severu po Venezuelu a Kolumbii na jihu. Je pěstovaný i v jiných tropických a subtropických oblastech, místy zplaňuje (Florida, Havajské ostrovy, Maskarény). Je považován za potenciálně invazivní druh na Galapágách.
Ekologie: Ve své domovině roste v křovinách a na okrajích lesů, nejčastěji v nadmořské výšce od 700 do 1200 m.
Pseudogynoxys chenopodioides
Popis: Liána s rozvětvenými výhony dlouhými 3(–5) m. Pokud nemá oporu, tvoří hustý křovitý porost. Celá rostlina bývá jemně chlupatá. Listy jsou střídavé, tmavě zelené, s krátkými řapíky, variabilní – kopinaté, vejčitě kopinaté až téměř srdčité, na vrcholu zašpičatělé, s hrubě pilovitými okraji, čepel je dlouhá 3–12 cm, široká 1–7 cm. Úbory v malých skupinách mají průměr asi 2,5 cm. Květní stopky jsou 3–8 cm dlouhé, zákrovní listeny tenké až nitkovité, až 1 cm dlouhé, s načervenalými špičkami, vnější jsou volné. Jazykovité květy mají zářivě červeně oranžovou barvu, trubkovité květy v terči jsou na vrcholu úzce zvonkovité, asi 1 cm dlouhé, mají žlutou až červenou barvu a žluté tyčinky. Plodem jsou válcovité nažky, asi 4 mm dlouhé.
Pseudogynoxys chenopodioidesPseudogynoxys chenopodioides
Pseudogynoxys chenopodioides
Využití: Oblíbená ozdobná popínavá rostlina. Pěstuje se v bezmrazých oblastech, pokud slabý mráz zničí jen nadzemní části, rostlina z kořenů znovu obrazí. Roste na plném slunci nebo v polostínu, dobře snáší přísušek. Množí se semeny, řízky nebo hřížením. V českých obchodech se často prodává pod jménem Esmeralda, pěstuje se v kontejnerech a je nutné přezimování v prostorách s teplotou 5–10 °C.
Pseudogynoxys chenopodioides
Fotografováno dne 17. 11. 2010 (Réunion, Cayenne).