Syn.: Sedum pilosum M. Bieb., Rosularia pilosa (M. Bieb.) A. Boriss., Umbilicus pubescens Ledeb., Prometheum pilosum (M. Bieb.) H. Ohba – rozchodník chlupatý
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Pseudorosularia pilosa
Rozšíření: Kavkaz, Malá Asie, severní Írán.
Ekologie: Roste na skalách, ve skalních štěrbinách a v suti, na kamenitých půdách, v pásmu od hor až do alpínského stupně. Na přírodních stanovištích kvete od června do srpna, v kultuře už od dubna.
Popis: Dvouletá bylina, 5–10 cm vysoká. Přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou čárkovitě kopisťovité, dužnaté, tupé, jemně chlupaté, tmavozelené; lodyžní listy jsou podlouhle obvejčité. Květy jsou nahloučené v terminálních vrcholících, korunní lístky jsou růžové. Plody jsou měchýřky.
Poznámka: Jedná se o velice dekorativní druh, v posledních desetiletích se stále častěji objevuje i v českých zahradách. Je to skalnička vhodná do štěrbin mezi kameny, kde mohou její semena nerušeně vyklíčit. Jedná se totiž o monokarpický druh. V zimě potřebuje sucho.
Pseudorosularia pilosa
Pseudorosularia pilosaPseudorosularia pilosa
Pseudorosularia pilosaPseudorosularia pilosa
Fotografovali Ladislav Kovář, dne 7. 5. 2003 (fotografované rostliny pocházejí z kultury), a Roman Businský, v létě 2002 (Ázerbájdžán, Kavkaz, oblast hory Bazardüzü).