PSIADIA PUNCTULATA (DC.) Vatke

Syn.: Baccharis resiniflua Steud. et Hochst. ex DC., Nidorella conyzoides Harv., Nidorella punctulata DC., Psiadia aparine Muschl., Psiadia arabica Jaub. et Spach, Psiadia resiniflua (Hochst. et Steud. ex DC.) Sch. Bip.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Psiadia punctulata
Rozšíření: Hlavní část areálu leží v Africe. Druh byl zjištěn v Jihoafrické republice, Botswaně, Angole, Mozambiku, Tanzánii, Ugandě, Keni, Etiopii, Somálsku, Eritreji a Súdánu. Dále roste na jihozápadě Arabského poloostrova v Jemenu a přilehlé části Saúdské Arábie.
Ekologie: Roste mezi skalami, v křovinách a kamenných tarasech, na Arabském poloostrově v nadmořských výškách 1000–3000 m, obzvláště často v územích s omezenějšími příděly srážek.
Psiadia punctulata
Popis: Keř nebo polokeř 0,5–2,5 m vysoký, bohatě větvený, větve s 4–5 žebry, drobně žláznaté, lepkavé. Listy krátce řapíkaté, kopinaté, 3–14 cm dlouhé a 0,5–3,5 cm široké, žláznatě lepkavé, na bázi klínovité, na okraji velmi často nápadně zvlněné a někdy i podvinuté, s prodlouženým nebo zašpičatělým vrcholem. Květenství hustý, často polokulovitý chocholík drobných úborů, s listeny; úbory na 0,5–1 cm dlouhých stopkách, zákrov 3–5řadý, válcovitý, 3–6 mm dlouhý, zákrovní listeny kopinaté, tupé, na okraji suchomázdřité; všechny květy v úboru víceméně trubkovité (paprsek nezřetelný), okrajové květy oboupohlavné, s ligulou nanejvýš 0,2 mm dlouhou, květy terče funkčně samčí, s pravidelnou pětizubou trubkou. Vyvinuté nažky válcovité, asi 1 mm dlouhé, chmýr 2–3,5 mm dlouhý.
Psiadia punctulata
Psiadia punctulata
Psiadia punctulata
Fotografovali Vít Grulich a Alena Vydrová, ve dnech 15. a 17. 2. 2010 (Jemen, Jabal Haráz, El Khoteib; Jabal Bura, mezi osadami Magáda a Murzín) a Věra Svobodová, dne 18. 4. 2010 (Jemen, mezi městy Ibb a Jibla).