PTELEA TRIFOLIATA L. – křídlatec trojlistý / krídlatec trojlistý

Syn.: Dodonaea trifoliata Trew
Česká jména: křídlatec ztenčený (Presl 1846), křídlatec trojlistý (Dostál 1950, Mareček 1999)
Slovenská jména: krídlatec trojlistý (Dostál 1950)
Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité

Ptelea trifoliata

Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na jihovýchodě Kanady, ve východní polovině USA a v severním a středním Mexiku. V areálu se rozlišují čtyři poddruhy. Lichtenštejnové tento druh pěstovali ve svých lednicko-valtických školkách v roce 1809.

Ekologie: Roste v dubových lesích i prérii, v okolí vodních toků, na půdách suchých, vápenatých. Kvete od května do června.

Ptelea trifoliata

Popis: Opadavý keř, 6–8 m vysoký, bohatě větvený. Borka je tmavě červenohnědá. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 3četné, lístky jsou podlouhle eliptické až úzce vejčité, 3–10 cm dlouhé, celokrajné nebo drobně vroubkované. Květy jsou drobné, sdružené v chocholících, 4–5četné, zelenobílé. Plodem je nažka s širokým okrouhlým lemem, dosahující 15–25 mm v průměru.

Využití: Jako dekorativní dřevina se objevuje v kultuře, pěstuje se v několika kultivarech. Kůra se používá jako tonikum, pro svou hořkost se používala k vyhánění střevních parazitů. Plody lze údajně upotřebit jako náhražku chmele.

Ohrožení a ochrana: V amerických státech New Jersey, New York a Pennsylvania je křídlatec trojlistý řazen k ohroženým druhům.

Ptelea trifoliata
Ptelea trifoliata
Ptelea trifoliata

Fotografováno dne 7. 9. 2013 (Česko, Čechy, zámecký park Sychrov).