Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité; Monotropaceae Nutt. – hnilákovité
Pterospora andromedea
Rozšíření: Severoamerický druh rozšířený od Aljašky po severní Mexiko, v Kanadě se vyskytuje od Pacifiku až po Quebec a ostrov Prince Edwarda. Jediný druh rodu.
Ekologie: Vyskytuje se v suchých až mezických jehličnatých nebo smíšených lesích, často na půdách s vyšší vrstvou humusu, na kyselých, ale občas i na bazických substrátech.
Pterospora andromedea
Popis: Nezelená, vytrvalá, mykorhitická bylina; z oddenku vyrůstají četné masité kořeny; lodyhy jsou statné, 30–100(–170) cm vysoké, červenohnědé, žláznatě chlupaté a lepkavé. Listy jsou šupinovité, kopinaté, 2–3,5 cm dlouhé. Květenství je mnohokvětý terminální hrozen; květní stopky jsou nicí, 5–15 mm dlouhé; květy jsou pětičetné; kališní lístky jsou volné, 4–6 mm dlouhé, červenohnědé, žláznatě chlupaté; koruna je baňkovitá, 5–8 mm dlouhá, světle žlutá, lysá, korunní cípy jsou krátké, ven vyhnuté; tyčinek je 10, jsou kratší než koruna a mají lysé nitky; semeník je svrchní, blizna je hlavatá. Plodem je pětipouzdrá, téměř kulovitá, 8–12 mm dlouhá, nicí tobolka.
Pterospora andromedeaPterospora andromedea
Pterospora andromedeaPterospora andromedea
Pterospora andromedea
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Valemount, Jackman Flats Provincial Park) a Karel Bergmann, červenec 2013 (Kanada, Alberta, Waterton Lakes National Park).