PULICARIA LANATA E. Gamal-Eldin – blešník / blšník

Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Pulicaria lanata

Rozšíření: Endemický druh ostrova Sokotra, kde se vyskytuje spolu s dalšími 6 endemickými druhy tohoto rodu.

Ekologie: Roste v hustých křovinatých porostech v centrálním pohoří ostrova, v nadmořských výškách 1100–1500 m. Provází skeletovité půdy na žulových horninách, roste na poněkud vlhčích místech v chladnějších a srážkově bohatších částech ostrova, s průměrnými teplotami kolem 22 °C a srážkovými úhrny 700–1000 mm za rok.

Pulicaria lanata

Popis: Hustě chlupatý polokeř vysoký asi 1–1,5 m, s větvičkami pokrytými odumřelými listy. Listy má střídavé, přisedlé, nápadně odstále bělavě vlnatě chlupaté, obkopinaté, 4–8 cm dlouhé a 1–2 cm široké, na okraji vroubkované a na špičce zaokrouhlené. Úbory mají asi 3 cm v průměru, vyznačují se střechovitě uspořádanými, odstávajícími zákrovními listeny a početnými, asi 1 cm dlouhými jazykovitými květy. Plody jsou nažky s dvouřadým chmýrem.

Záměny: Pulicaria lanata se od všech ostatních sokotranských polokeřových druhů rodu odlišuje nápadným odstálým bílým vlnatým oděním. Od druhu Pulicaria dioscoridis se liší také tím, že netvoří polštářové keříky. Pulicaria diversifolia má naproti tomu bylinný vzhled a postrádá větvičky s jizvami po odumřelých listech. Pulicaria stephanocarpa a Pulicaria aromatica se odlišují absencí jazykovitých květů.

Pulicaria lanataPulicaria lanata
Pulicaria lanata

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra, jižní svahy pohoří Haghier).