PUSCHKINIA SCILLOIDES Adams – puškinie ladoňkovitá / puškinia scilovitá

Syn.: Puschkinia libanotica Zucc., Adamsia scilloides (Adams) Willd.
Česká jména: puškinie ladoňkovitá (Polívka 1912, Nauman 1946, Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: puškinia scilovitá (Dostál 1950)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Puschkinia scilloides

Rozšíření: Původním je tento druh v oblasti Blízkého východu (Malá Asie, Irák, Írán, Kavkaz), pěstuje se jako okrasná rostlina v mnoha oblastech světa, mnohde i zplaňuje.

Ekologie: Ve své domovině roste na horských loukách a pastvinách, v nadmořských výškách zhruba od 1300 do 3400 m. U nás se s ní můžeme setkat v zahradách a parcích, v blízkosti lidských sídel, na skládkách a rumištích. Kvete většinou od března do května, v horách i později.

Puschkinia scilloides

Popis: Vytrvalá bylina s vejčitou cibulkou, 10–20 cm vysoká, přízemní listy v páru, široce čárkovité, dužnaté, lysé, 10–30 cm dlouhé a 1,5–2,5 cm široké. Stvol je přímý, lysý, květy vyrůstají v 6–20květém hroznu, koruna je zvonkovitá, uvnitř s pakorunkou, okvětní lístky jsou bledě modré až bělavé, na vnější straně s tmavším proužkem. Plodem je kulovitá tobolka.

Využití: Jedná se o typicky jarní rostlinu, vykvétá ještě před olistěním stromů, koncem jara zatahuje. Velice vhodná do skalek, ale i ke zplanění do trávníků, které se mohou kosit později. V kultuře je naprosto nenáročná, množí se spolehlivě samovýsevem.

Poznámka: K rodu Puschkinia jsou v současnosti řazeny čtyři druhy (POWO 2023). Své jméno rod nedostal podle známého ruského básníka, ale podle poněkud méně slavného chemika a botanika stejné národnosti.

Puschkinia scilloides
Puschkinia scilloides
Puschkinia scilloides

Fotografovali Ladislav Hoskovec, v dubnu 2007 (Česko, Praha-Smíchov); Roman Businský, v červnu 2002 (Ázerbájdžán, Kavkaz, oblast hory Bazardüzü).