Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité
Puya dasylirioides
Rozšíření: Endemit střední a východní části Kostariky, převážná většina lokalit leží v Cordillera Talamanca.
Ekologie: Roste terestricky ve vegetaci páramo nad horní hranicí lesa, a to zejména na otevřených travnatých místech nebo na stanovištích, kde dochází k rašelinění. Vyskytuje se v nadmořských výškách 2500–3600 m.
Puya dasylirioides
Popis: Vytrvalá, zřejmě víceletá monokarpická bylina, za květu vysoká až 2(–3) m. Sterilní rostliny tvoří hustou přízemní listovou růžici, listy jsou čárkovité, 35–60 cm dlouhé a 2–3 cm široké, sivé, tuhé, na průřezu trojúhelníkovité, na rubu ojíněné, na okraji s krátkými zakřivenými trny. Stonek vyrůstá ze středu růžice, nese střídavě postavené, těsně přitisklé listy, které jsou mnohem kratší než listy v růžici; v kompaktním, 10–14 cm dlouhém klasovitém květenství jsou zlatožlutě zbarvené listeny, pokryté medově hnědými chlupy. Květy jsou trojčetné, s volnými obaly; chlupaté kališní lístky jsou 1,2–1,7 cm dlouhé; korunní lístky jsou asi 3 cm dlouhé, světle modré; prašníky jsou sytě oranžové; semeník je svrchní. Plodem je trojboká, 1–1,2 cm dlouhá tobolka.
Poznámka: Rod Puya patří k nejtypičtějším rostlinám andského bezlesí nad horní hranicí lesa; řadí se do něj asi 170 druhů; převážně rostou v Kolumbii a Ekvádoru. Puya dasylirioides, která je jedním ze 2 kostarických druhů, dosahuje ze všech druhů rodu ve Střední Americe nejdále na severozápad a v podstatě vymezuje rozšíření formace páramo.
Puya dasylirioides
Puya dasylirioides
Puya dasylirioides
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 1. 3. 2009 (Kostarika, Cerro de la Muerte).