Syn.: Donia lanceolata Hook., Haplopappus lanceolatus (Hook.) Torr. et A. Gray
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Pyrrocoma lanceolata
Rozšíření: Horské oblasti západní části Severní Ameriky, areál se táhne od jižní Alberty a Saskatchewanu po severní Kalifornii a Colorado. Druh je poměrně variabilní, bylo popsáno několik infraspecifických taxonů, v zásadě se však rozlišují jen dva – kromě nominátní variety je to ještě P. l. var. subviscosa, která se vyskytuje jen v horách Kalifornie, Nevady a Oregonu.
Ekologie: Roste na horských loukách, obsazuje i okraje cest, v nadmořských výškách od 1300 až do 2800 m. Kvete od června do září.
Pyrrocoma lanceolata
Popis: Vytrvalá bylina, 25–35(–50) cm vysoká. Lodyha je přímá, vystoupavá až poléhavá, lysá nebo řídce chlupatá, přízemní listy jsou řapíkaté, kopinaté až úzce eliptické, 5–18(–30) cm dlouhé a 1–2(–3) cm široké, na okraji zubaté, lysé. Úbory v (1–)5–20(–50)četném hroznovitém květenství, listeny jsou 7–10 mm dlouhé, zákrovní listeny ve 3–4 řadách, úzce kopinaté až kopinaté, 3–11 mm dlouhé, jazykových květů je 18–45, trubkovitých 20–100. Plodem je nažka se žlutohnědým chmýrem, 5–7 mm dlouhým.
Poznámka: Rod Pyrrocoma zahrnuje asi 14 druhů, které se vyskytují na západě Severní Ameriky. Částí literatury je řazen k velmi početnému rodu Haplopappus, který je však nověji rozčleňován do menších rodů, jako jsou Pyrrocoma, Tonestus, Stenotus, Chrysothamnus aj.
Pyrrocoma lanceolata
Pyrrocoma lanceolataPyrrocoma lanceolata
Pyrrocoma lanceolata
Fotografováno ve dnech 5. 8. a 22. 9. 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Confluence Park a Nosehill Park).