QUASSIA AMARA L. – hořkoň obecná

Syn.: Quassia amara f. paniculata (Engl.) Cronquist, Quassia amara var. paniculata Engl., Quassia officinalis Rich.
Česká jména: hořkoň obecná (Presl 1846)
Čeleď: Simaroubaceae DC. – simarubovité

Quassia amara

Rozšíření: Vyskytuje se ve Střední Americe (Kostarika, Nikaragua, Panama), na severu Jižní Ameriky (Francouzská Guyana, Guyana, Surinam, Venezuela, Kolumbie, severní Brazílie) a v karibské oblasti (Trinidad a Tobago). Hojně se pěstuje a na mnoha dalších místech je zdomácnělý.

Ekologie: Ve své domovině roste jako podrost tropických deštných lesů, v nižších nadmořských výškách, zhruba do 500 m n. m. Začíná kvést na konci období dešťů.

Popis: Keř dorůstající výšky 2–4 m, výjimečně až 8 m. Borka větviček je hnědá, na povrchu s lenticelami, velmi hořké chuti, stejně jako dřevo. Listy jsou střídavé, složené ze 3–5 lístků, boční lístky přisedlé nebo na velmi krátkých stopkách, řapík a osa jsou výrazně křídlaté, často načervenalé. Čepele lístků jsou eliptické až obkopinaté, zašpičatělé na vrcholu, zužující se k bázi, 5–16 cm dlouhé a 3–6,5 cm široké. Květy v terminálních hroznech 15–25 cm dlouhých jsou pětičetné, na stopkách asi 1 cm dlouhých; stopky a větvičky hroznu jsou načervenalé. Kališní lístky jsou volné, široce kopinaté, asi 2–3 mm dlouhé, červené; koruna 2,5–3,5 cm dlouhá, úzké korunní lístky jsou jasně červené vně, bílé uvnitř. Tyčinek je 10, přesahují korunní lístky, jsou připojeny k bázi masitého lůžka, nitky zploštělé a chlupaté u báze, prašníky světle žlutě zelené. Čnělka asi stejně dlouhá jako tyčinky, blizna slabě laločnatá. Plody jsou vejčité peckovičky 1–1,5 cm dlouhé, připojené na širokém červeném květním lůžku v počtu 4–5.

Využití: Dřevo a kůra tohoto druhu obsahují mimo jiné aktivní složky sloučeninu quassin, jednu z nejvíce hořkých látek nalezených v přírodě, uvádí se, že je asi 50× více hořká než chinin.
Hlavní použití odvaru ze dřeva nebo kůry je proti vším, kožním i střevním parazitům, proti amébové infekci, malárii, na zažívací potíže (vředy, dyspepsie, nadýmání, nechutenství) a jako ochrana a posílení funkce jater a žlučníku. Výzkum dále potvrzuje účinky analgetické, protirakovinné, antileukemické a antivirové. Odvar působí jako přírodní insekticid proti řadě hmyzích škůdců. Výtažky se také používají k aromatizaci nealkoholických i alkoholických nápojů, jako náhražka za chmel u piva.

Quassia amara
Quassia amara
Quassia amara
Quassia amaraQuassia amara
Quassia amara

Fotografovali Věra Svobodová a Josef Jordán, dne 22. 2. 2014 (Srí Lanka, Unawatuna).