Syn.: Quercus endresii Trel., Quercus irazuensis Kuntze
Čeleď: Fagaceae Dum. – bukovité
Quercus costaricensis
Rozšíření: Endemit malého území v Kostarice, kde roste v pohořích v centrální a východní části země, a to na sopce Irazú, ve skupině Cordillera de Talamanca a v masivu Cerro Chirripó.
Ekologie: Provází vlhké horské, převážně mlžné lesy v nadmořské výšce (2200–)2700–3300 m, často je dominantou lesní vegetace, která v těchto pohořích tvoří horní hranici lesa. V tomto prostředí se teploty pohybují v rozmezí od 0 do 20 °C a roční úhrn srážek činí 1000–4000 mm.
Quercus costaricensis
Popis: Mohutný, 8–30(–44) m vysoký opadavý jednodomý strom; kmen je rovný, až 1 m v průměru, s hladkou borkou; letorosty jsou v mládí velmi hustě pokryté hvězdovitými chlupy, později olysalé, velmi tmavé, hnědé nebo šedé. Listy jsou střídavé, s velmi krátkým, často zcela nezřetelným řapíkem, často hustě chlupatým, čepel je tuhá, eliptická až obvejčitá, řidčeji vejčitá, 3–10(–18) cm dlouhá a 2–6(–9) cm široká, celokrajná nebo na okraji mělce laločnatá, podvinutá, na vrcholu tupá nebo špičatá, na líci světle šedozelená, v mládí plstnatá, později olysalá nebo s chlupy podél střední žilky, na rubu s hustými světle hnědými hvězdovitými chlupy, s vnořenou žilnatinou; palisty opadávají. Samčí květy tvoří 4–9 cm dlouhé jehnědy, květy mají asi 2,5 mm dlouhé zvonkovité okvětí a 2–3 mm dlouhé tyčinky. Samičích květů bývá v květenství dlouhém asi 5 cm nejčastěji 3–10, jsou asi 6 mm dlouhé. Žaludy vyrůstají na krátkých tlustých stopkách, číška je 1–1,5 cm dlouhá a 1,5–3,5 cm široká, šupiny na číšce jsou hnědé, roztroušeně pýřité a drobně brvité, samotná nažka je v číšce ukrytá jen z 1/4, je polokulovitá až vejcovitá, 1,5–3 cm dlouhá a 2–3,5 cm široká, světle hnědá, většinou lysá, na bázi s jizvou 1–1,5 cm v průměru.
Využití: Dřevo je velmi těžké, obtížně se opracovává a je značně křehké, při vysýchání často praská. Na druhou stranu je velmi odolné vůči napadení dřevokaznými houbami. Vyrábí se z něj topora, vhodné je i pro stavby ve vodě, je z něj velmi kvalitní dřevěné uhlí, průmyslově se využívá v papírenství.
Quercus costaricensisQuercus costaricensis
Quercus costaricensis
Quercus costaricensis
Quercus costaricensis
Quercus costaricensis
Quercus costaricensis
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 26. 2. 2014 (Kostarika, Cerro Chirripó).