QUERCUS LIBANI Oliv. – dub libanonský

Syn.: Quercus apiculata Djav.-Khoie, Quercus carduchorum K. Koch, Quercus hedjazii Djav.-Khoie, Quercus irregularis Djav.-Khoie, Quercus karduchorum K. Koch ex Dippel, Quercus libani f. deflexa Zohary, Quercus libani var. eigii (A. Camus) Zohary, Quercus libani var. inermis Zohary, Quercus libani var. pinnata Hand.-Mazz., Quercus libani var. regia (Lindl.) Boiss., Quercus libani var. vesca (Kotschy) Boiss., Quercus magnosquamata Djav.-Khoie, Quercus ophiosquamata Djav.-Khoie, Quercus ovicarpa Djav.-Khoie, Quercus polynervata Djav.-Khoie, Quercus regia Lindl., Quercus regia var. eigii A. Camus, Quercus scalaridentata Djav.-Khoie, Quercus serratifolia Benth. ex Petzh. et G. Kirchn., Quercus squarrosa Kotschy ex A. DC., Quercus subcordata Djav.-Khoie, Quercus tchihatchewii Kotschy ex A. DC., Quercus tregubovii Djav.-Khoie, Quercus vesca Kotschy
Česká jména: dub libanonský (Mareček 1999)
Čeleď: Fagaceae Dumort. – bukovité

Quercus libani

Rozšíření: Pochází z jihozápadní Asie (východní Turecko, Sýrie, Libanon, severozápadní Irák a západní Írán).

Ekologie: Druh horských lesů. Roste pomalu a dožívá se více než 100 let.

Quercus libani

Popis: Opadavý strom, bohatě větvený, se široce vejčitou korunou, dorůstá výšky 7–10 m; někdy jen statný keř do 3 m. Borka je hrubá, šedá s oranžově tónovanými puklinami. Letorosty jsou hnědavé, slabě hranaté, v mládí krátce chlupaté. Listy jsou střídavé, řapík 10–18 mm dlouhý, čepele podlouhle kopinaté až kopinaté, nejširší pod středem, 4,5–11 cm dlouhé, 1–3,5 cm široké, na vrcholu zašpičatělé, na bázi okrouhlé až mírně srdčité, na okraji osinatě zubaté, na líci lysé, tmavě zelené, na rubu světlejší a jemně krátce chlupaté, někdy jen na žilnatině. Listy se na podzim zbarvují do žlutých a červených odstínů. Žaludy vyrůstají jednotlivě nebo po dvou, na krátkých silných stopkách, jsou široce vejčité, asi 2,5 cm dlouhé, z 1/2–2/3 uzavřené v číšce s dlouhými, poměrně širokými šupinami. Dozrávají druhým rokem.

Využití: Dub libanonský má velmi tvrdé dřevo odolné vůči plísním a napadení larvami; používá se ve stavebnictví. Je to zajímavá a pohledná dřevina, která byla dovezena do Evropy jako okrasná již v roce 1856. Vysazuje se v parcích a arboretech.

Quercus libani
Quercus libani
Quercus libani

Fotografováno dne 28. 7. 2013 (Česko, Arboretum Bílá Lhota).