Syn.: Osmites calycina L. f., Relhania quinquenervis Thunb., Relhania rigida Hoffm. et Muschl.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Relhania calycina
Rozšíření: Roste v Jihoafrické republice na východě provincie Western Cape především v horských skupinách Outeniqua a Swartberg Mts.
Ekologie: Stanovištěm jsou křovinaté svahy na mělkých, kamenitých půdách na pískovcích, pokrytých vegetací formace fynbos. Lokality vystupují až do nadmořské výšky 1000 m.
Relhania calycina
Popis: Prutnatý keřík, dorůstá výšky 0,30–1 m. Listy jsou střídavé, přisedlé, víceméně přitisklé k větvičkám, obkopinaté, 2,5–3,5 cm dlouhé a 0,8–1 cm široké, celokrajné, na vrcholu s krátkou tuhou špičkou. Úbory jsou jednotlivé na koncích větviček; zákrov je zvonkovitý, 5řadý, zákrovní listeny jsou úzce kopinaté, brvité, lůžko úboru je plevkaté; jazykovité květy jsou samičí, žluté, s krátkou trubkou a dlouhou ligulou, květy terče jsou oboupohlavné, rovněž žluté, krátce zvonkovité, s 5 cípy. Nažky jsou úzce válcovité, lysé; chmýr tvoří věneček šupin.
Poznámka: Do rodu Relhania se nyní řadí asi 13 druhů drobných dřevin vázaných výskytem na Jihoafrickou republiku, z nich asi 10 roste v oblasti vymezené květenné říše Capensis.
Relhania calycina
Relhania calycina
Fotografováno dne 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Swartberg Pass).