RHAMNUS ALPINA L. – řešetlák / rešetliak

Syn.: Frangula latifolia Mill.
Čeleď: Rhamnaceae Juss. – řešetlákovité

Rhamnus alpina subsp. alpina

Rozšíření: Areál nominátního poddruhu se rozkládá v horách jihozápadní a jižní Evropy, táhne se od Španělska přes jihozápadní Alpy, kde zasahuje až do Švýcarska, po italské Apeniny; vyskytuje se rovněž na Sardínii. Ve Východních Alpách a v horách na Balkánském poloostrově je tento taxon nahrazen poddruhem Rhamnus alpina subsp. fallax, který se liší lysými letorosty a pupeny i vyšším počtem postranních žilek na listech.

Ekologie: Roste v horských lesích a v křovinách nad horní hranicí lesa, obvykle na vápencovém podkladě.

Rhamnus alpina subsp. alpina

Popis: Větší opadavý netrnitý keř, dorůstá výšky až 4 m; větve jsou přímé, letorosty žlutavé, krátce pýřité; pupeny mají plstnatě chlupaté šupiny. Listy jsou střídavé, široce eliptické, (1,5–)4–10(–15) cm dlouhé a 3–5 cm široké, oboustranně zelené, na líci lesklé, celokrajné nebo velmi jemně zoubkované, na vrcholu tupé nebo hrotité, s (5–)7–12 páry přímých postranních žilek, na rubu výrazně vyniklých; řapík je 1–2 cm dlouhý; palisty jsou opadavé. Květy tvoří úžlabní svazečky, jsou 4četné, drobné, žlutozelené, obvykle jednopohlavné. Plody jsou černé peckovice o průměru 4–6 mm.

Rhamnus alpina subsp. alpina
Rhamnus alpina subsp. alpina
Rhamnus alpina subsp. alpina

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 2. a 3. 7. 2015 (Itálie, NP Gran Sasso e Monti della Laga, Campo Imperatore).