RHODIOLA COCCINEA (Royle) Boriss. – rozchodnice / rozchodnica

Syn.: Rhodiola juparensis (Fröd.) S. H. Fu, Sedum coccineum Royle, Sedum juparense Fröd., Sedum quadrifidum var. coccineum (Royle) Hook. f. et Thomson
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Rhodiola coccinea

Rozšíření: Areál se táhne od Afghánistánu přes severní Pákistán a Indii do Nepálu a Bhútánu, také roste v Tibetu a v čínských provinciích Kan-su, Čching-chaj, Sʹ-čchuan a Sin-ťiang. V jižní části areálu se kromě nominátního poddruhu (na našich snímcích) vyskytuje ještě subsp. scabrida, jejíž lodyhy se zbarvuji výrazně do červena, jsou drsné, další drobné odlišnosti jsou v květech.

Ekologie: Stanovištěm jsou skalnatá místa, sutě, rokliny a alpínské trávníky v nadmořských výškách od (2200–)3000 do 4000(–5300) m.

Popis: Dvoudomá trsnatá vytrvalá bylina; kaudex je dužnatý, vertikální, 1–3 cm tlustý, na vrcholu s šupinovitými přízemními listy; lodyh v trsu bývá 2–10, jsou jednoduché, často jen 1–5 cm dlouhé, zelenohnědé až hnědé, po odkvětu vytrvávají. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité až čárkovitě kopinaté, 3–7 mm dlouhé a 0,6–1,5 mm široké, celokrajné, na vrcholu tupé. Květenství je vrcholičnatá lata, někdy redukovaná na jediný květ; květy jsou jednopohlavné, 4–5četné; kalich je 1,5–4 mm dlouhý, červený, na bázi srostlý; korunní lístky jsou volné, vejčité až kopinaté, 1,5–4 mm dlouhé, červené, zřídka žluté; v samčích květech jsou 2 kruhy nestejně dlouhých tyčinek a 1,5–3,5 mm dlouhá pistillodia; v samičích květech je 4–5 volných plodolistů 3–6 mm dlouhých. Plody jsou měchýřky 4–7 mm dlouhé, sytě červené, s 4–12 semeny.

Rhodiola coccinea
Rhodiola coccineaRhodiola coccinea
Rhodiola coccinea

Fotografoval Jindřich Houska, dne 24. 7. 2013 (Indie, Ladakh, svah nad Sandonorikem, v údolí nad Shangem směrem k sedlu k Hemisu).