RHODIOLA SEMENOVII (Regel et Herder) Boriss. – rozchodnice Semjonova / rozchodnica

Syn.: Clementsia semenovii (Regel et Herd.) Boriss., Sedum semenovii (Regel et Herder) Mast., Umbilicus linearifolius Franch., Umbilicus linifolius Ost.-Sack. et Rupr., Umbilicus semenovii Regel et Herder
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Rhodiola semenovii

Rozšíření: Druh středoasijských hor, vyskytuje se na kazašsko-kyrgyzsko-čínském pomezí v pohoří Ťan-šan a Pamíro-Alaj.

Ekologie: Roste na vlhkých skalnatých a kamenitých svazích, často na březích vodních toků, v nadmořských výškách zhruba od 1800 až do 2900 m. Kvete od června do července.

Rhodiola semenovii

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s krátkým, větveným oddenkem. Květonosné lodyhy jsou přímé, jednoduché, 35–60 cm dlouhé, hustě olistěné. Listy jsou střídavé, čárkovité až podlouhle kopinaté, 3,5–7 cm dlouhé a jen 2–3 mm široké, zelené, celokrajné nebo poněkud pilovité, na vrcholu špičaté. Květenství je hroznovité, válcovité, husté; květy jsou krátce stopkaté, oboupohlavné, 4–5četné; kališní lístky jsou čárkovité, asi 3 mm dlouhé, špičaté; korunní lístky jsou kopinaté, až 7 mm dlouhé a asi 2 mm široké, bílé nebo červené; tyčinek je 8 nebo 10, jejich nitky jsou bílé. Plody jsou načervenalé měchýřky.

Poznámka: Druh bývá zařazován do samostatného podrodu (či dokonce rodu) Clementsia, nejbližší příbuzný druh Rhodiola rhodantha (syn. Clementsia rhodantha) se objevuje až v amerických Skalistých horách. Petr Petrovič Semjonov-Ťanšanský (1827–1914), jehož jméno tento druh nese, byl ruským geografem a cestovatelem.

Rhodiola semenoviiRhodiola semenovii
Rhodiola semenovii
Rhodiola semenovii

Fotografováno v červenci 1988 (Kyrgyzstán, Ťan-šan, Kyrgyzský Alatau, údolí Ala Arča).