RHYNCHOSPORA FUSCA (L.) W. T. Aiton – hrotnosemenka hnědá / ostroplod hnedý

Syn.: Phaeocephalum fuscum (L.) House, Schoenus fuscus L.
Česká jména: hrotnosímka hnědá (Presl 1819, Opiz 1852), šášina hnědá (Sloboda 1852), hrotnosemenka hnědá (Čelakovský 1879, Polívka 1912, Dostál 1989, Kubát 2002)
Čeleď: Cyperaceae – šáchorovité

Rhynchospora fusca

Rozšíření: Evropa a východ Severní Ameriky. V Evropě od Irska přes Skotsko, Anglii, západní pobřeží Francie, Holandsko, Německo, jižní Skandinávii, Pobaltí až do Karélie, na jihu v Alpách, izolovaně ve Španělsku.
V Česku roste velmi vzácně jen v okolí Máchova jezera, dříve také v Třeboňské pánvi. Na Slovensku neroste.

Ekologie: Na naší jediné recentní lokalitě roste na vlhkém humózním písku, většinou v rašeliníku. Jedná se o přechodové rašeliniště, které je periodicky přeplavováno vodou a nachází se v pahorkatině. Kvete od května do července.

Rhynchospora fusca

Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, 10–40 cm vysoká, slabě trsnatá, lodyha přímá, nevětvená, listy čárkovité, až 15 cm dlouhé, jen 1 mm široké, listen je 2–4krát delší než květenství, klásky 6 mm, podlouhle vejčité, v hustém svazečku, plevy jsou hnědé. Nažky jsou hladké, rezavě hnědé.

Ohrožení a ochrana: Jedná se o velmi vzácný a vymírající druh, celková plocha lokality s jeho nejpočetnějším výskytem u nás je odhadována na pouhých 30 metrů čtverečních. Je proto zařazen ke kriticky ohroženým druhům naší květeny (C1t), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§1). Je také chráněn ve většině dalších zemí areálu rozšíření, zapsán i do Červených knih Ukrajiny a Ruska.

Rhynchospora fuscaRhynchospora fusca
Rhynchospora fusca

Fotografováno dne 5. 8. 2007 (Česko, Čechy, Českolipsko, NPP Swamp).